agentúry AP a Reuters s odvolaním sa na svedkov ostreľovania. Auto s Jásinom a jeho dvoma ochrankármi zasiahli tri rakety vystrelené z izraelských helikoptér v momente, keď ho odvážali do mešity na rannú modlitbu. Hlas z reproduktorov na mešite oznámil, že Jásin je "martýrom", čo znamená, že je mŕtvy.
Spravodajca agentúry Reuters, ktorý prišiel na miesto zásahu po tom, čo počul tri ohlušujúce explózie, uvidel zakrvavené zvyšky Jásinovho invalidného vozíka, na ktorý bol pripútaný. Svedkovia informovali, že jeho telo previezli na neznáme miesto. "Šejk je mŕtvy, šejk je mŕtvy," vykrikovali ozbrojenci a príslušníci Hamasu. Izrael avizoval, že vystupňuje operácie s cieľom likvidácie islamských militantov.
Medzi Palestínčanmi vyvolala vražda pobúrenie. Ulice Gazy sa okamžite zaplnili tisícami palestínskych civilistov a ozbrojencov. "Je to šialený a veľmi nebezpečný čin. Doširoka otvára dvere chaosu. Jásin bol známy svojou umiernenosťou a Hamas kontroloval, preto to je nebezpečný, zbabelý čin," vyhlásil palestínsky premiér Ahmad Kurája.
Hamas v okamžitej reakcii pohrozil Izraelu rozpútaním "pekla". "Nebude to zvyčajná pomsta, ale vyvolá zemetrasenie," nechali sa počuť Brigády Izzedín al-Kassám, ozbrojené krídlo Hamasu. Podľa vedenia Hamasu izraelský premiér Ariel Šaron "otvoril bránu pekla a nič nám nezabráni odťať mu hlavu."
Ochrnutý a slepý Jásin založil Hamas v roku 1987. Je to najvyššie postavený Palestínčan, ktorý zahynul počas viac ako tri roky trvajúcej palestínskej intifády (povstania). Od roku 1989 bol v izraelskom väzení za založenie Hamasu a podnecovanie Palestínčanov k útokom na Izraelčanov. Izrael ho v roku 1997 pustil na slobodu ako gesto dobrej vôle jordánskemu kráľovi Husajnovi. Jásin mal asi 67 rokov.
V prítomnosti tisícov sympatizantov sa včera v meste Gaza začal pohreb zakladateľa a duchovného vodcu radikálneho Hnutia islamského odporu (Hamas) šejka Ahmada Jásina. Telesné pozostatky prominentného predstaviteľa protiizraelského odporu, zakryté zelenou zástavou Hamasu, niesli ozbrojení členovia vojenského krídla tejto organizácie - Brigád Izzedín al-Kassám.
Smútočný sprievod zamieril od nemocnice aš-Šífa k domu zavraždeného palestínskeho lídra, odkiaľ pokračoval k mešite v centre Gazy, kde sa uskutočnili tradičné modlitby za zosnulého. Po ukončení pietnych aktov pochovali šejka Ahmada Jásina na cintoríne palestínskych mučeníkov v Gaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.