záštitou Slovenského zväzu moderného tanca v spolupráci s medzinárodnou úniou moderného tanca E.S.D.U. Súťažiace tanečné zoskupenia zápolili v rôznych disciplínach: od klasického baletu, cez hip-hop a freestyle až k muzikálovému tancu. Z celého Slovenska sa súťaže zúčastnilo takmer šesťsto tanečníkov rôznych vekových kategórií. Víťazné súbory získali nielen uznanie porotcov, ale aj pozvanie na majstrovstvá Európy 2004.
Košice mali svoje zastúpenie v podobe tanečného Štúdia S, ktoré si sladký pocit z víťazstva mohlo vychutnať v troch (Open - dospelí 2, Muzikálový tanec - dospelí 1 a Teacher Features) zo štyroch kategórií, v ktorých vystupovali. Štúdio funguje od roku 1986, počas tohto obdobia sa zúčastnilo viacerých umeleckých projektov. S východoslovenským divadlom v Košiciach spolupracovali pri rockovom muzikále Cyrano z predmestia, pri Žobráckej opere, či divadelnej hry Meteor a Tank. Ich tanečné umenie sme mohli obdivovať aj pri rôznych projektoch na televíznej obrazovke.
Súčasná šéfka Štúdia S Denisa Feketeová je zároveň jednou z jeho prvých členiek. Teraz sa venuje ani nie tak choreografii ako pedagogickej činnosti v rámci súboru. Počas jej pôsobenia štúdio zaznamenalo rôzne úspechy. Od prvenstiev na rôznych súťažiach až po momentálny titul Majstri Slovenska. "Zúčastňujeme sa súťaží len na území Slovenska. Nie sú financie, aby sme niekde vycestovali. Či chceme či nie, tak keď ideme na súťaž, platíme si všetky poplatky sami. Všetky peniaze si musíme sami zarobiť, nemáme žiadneho sponzora. Človek zaplatí štartovné, licenciu, pri majstrovstvách Slovenska to vyšlo na sedem tisíc korún za štyri choreografie a pätnásť ľudí. Ale oplatilo sa, postúpili sme na majstrovstvá Európy so všetkým s čím sme vystupovali."
A čo je vlastne scénický tanec, sme sa opýtali Markéta Meďašová, ktorá s Štúdiu S tancuje už siedmy rok. "Je to v podstate stvárnenie divadla v pohybe. Je to zmes klasiky s jazzom, s moderným tancom, s baletom... Je to mix. Nie je to ako v minulosti, keď sa to robilo len klasickým pohybom. Teraz je to hlavne o tom, čo človek cíti a čo vidí dookola. Dnes už môžeš použiť aj pohyby, ktoré si videl niekde na diskotéke a použiť to trebárs na Vivaldiho (smiech). Ale hlavne ide o vyjadrenie myšlienky choreografa pomocou scénky, ale prevedené do tanečného pohybu. Vyjadrenia pocitu, myšlienok svojím telom." A ako sama dodáva, tanec jej poskytuje upokojenie, uvoľnenie, úplné vybitie energie. No aj napriek tomu nie je je predstava o kariére spojená s tancom. "Keď ide o finančné ohodnotenie, tak je to na Slovensku slabšie. Zatiaľ umenie na Slovensku nie je ocenené tak, ako by si zasluhovalo."
Nakoniec sa nám Márkéta ešte posťažovala, že majstrovstá neboli dotiahnuté do konca: "Po organizačnej stránke boli majstrovstvá Slovenska trošku odfláknuté. Pôvodne mali byť dva dni a nakoniec boli len jeden a možno to bola chyba. Keď zavrú šesťsto ľudí do jednej telocvične, kde je aj dosť zlý vzduch a povedia vám, že toto je vaša šatňa, tu sa máte prezliekať, tak vám to na pohode určite nepridá."
Autor: Matúš Gomolčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.