možno už ani neprekvapí, že dosiahol pozoruhodné výsledky.
Správa, ktorú priniesol New Scientist, hovorí, že vedcom zo spomínanej agentúry sa podarilo vytvoriť počítačový program, schopný rozoznať slovo, na ktoré človek pomyslel, ešte predtým, než bolo vyslovené. „Prenos myšlienok", či ako tento proces správne nazvať, bol realizovaný pomocou senzorov s veľkosťou gombíka, umiestnených na krku, zberajúcich signály nervov z jazyka, oblasti hrdla a hlasiviek.
Následne sa aplikácia „naučila" rozoznať desať cifier a šesť slov, slúžiacich pri navigácii, ako „vľavo" či „vpravo".Toto malé množstvo informácií je postačujúce na vyhľadávanie v svete internetu - pričom písmená sú reprezentované číselnými kombináciami, prislúchajúcimi každému znaku. Takto sa pri pokuse podarilo do vyhľadávania úspešne zadať aj slovo „NASA".
Systém však nie je neomylný, pri rozoznávani bola dosiahnutá úspešnosť asi 92 %. Odhliadnuc od úvah využitia z oblasti sci-fi, toto zariadenie by mohlo pomôcť postihnutým ľuďom ovládať doteraz nedostupné zariadenia, rovnako osobám s hlasovým postihnutím jednoduchšie vyjadrovať svoje myšlienky. Ďalším cieľom výskumu je zlepšiť senzory tak, aby boli schopné snímať signály nervov aj cez oblečenie.
Výsledok výskumu je zaujímavý aj tým, že senzory nemusia zasahovať do mozgu. Zapojenie elektród priamo do centra myslenia bolo úspešne overené pri testoch na našich najbližších príbuzných, opiciach. Ako uvádza CBC News, deväťdesiatšesť, neskôr až tristodvadsať elektród v mozgu týchto cicavcov prenášalo signály do robotickej ruky, čím sa docielil jej pohyb. Obdobných pokusov sa už zúčastnili aj ľudia - títo mohli vďaka prepojeniu mozgu s počítačom pohybovať kurzorom na obrazovke. Výsledky by mohli mať veľký význam pre ľudí, ktorí prišli o niektorú končatinu.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.