Korzár logo Korzár

Český prezident priletel kanadským lietadlom, poľský ruským

Vďaka tomu, že náš pán prezident "priláka" do Košíc hlavy mnohých štátov, má letecký fanúšik možnosť vidieť na košickom letisku mnohé lietadlá na

dopravu vládnych činiteľov, ktoré by inak do východoslovenskej metropoly len ťažko zavítali. Nie inak tomu bolo aj počas nedávneho stretnutia prezidentov zoskupenia V4, na ktoré prezidenti Česka a Poľska prileteli do Košíc na palube svojich "špeciálov".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezidenta Českej republiky Václav Klaus doviezlo do Košíc lietadlo kanadskej výroby Bombardier 601-3A Challenger. Toto lietadlo patrí do kategórie, pre ktorú sa v leteckej literatúre vžilo označenie bizjet, čo je trochu skomolená skratka výrazu business jet (aby sa zachovala výslovnosť "biz" začiatočnej časti slova business). Business jet je obchodné či firemné prúdové lietadlo, určené na nepravidelnú dopravu manažérov veľkých firiem, špičkových športovcov a umelcov, ale aj všetkých tých, ktorí si dopravu takýmto lietadlom môžu dovoliť. Lietadlá kategórie bizjet sa často používajú aj na prepravu najvyšších predstaviteľov rôznych štátov. Bizjet Challenger má zaujímavú históriu. Pôvodný návrh nového bizjetu vypracoval už v roku 1976 Bill Lear, zakladateľ firmy Lear Jet. Exkluzívne práva na vývoj, výrobu a predaj chystaného lietadla, označeného LearStar 600 odkúpila od B.Leara kanadská firma Canadair. Najdôležitejšími prvkami nového lietadla bol priestranný trup a veľký dolet. Firma Canadair začala vývoj lietadla, ktorého označenie zmenila na CL-600 Challenger, 29. októbra 1976, a to po zaknihovaní 53 pevných objednávok. Boli postavené tri prototypy Challengera, z ktorých prvý odštartoval na svoj prvý let 8. novembra 1978. Skúšobný program bol však poznamenaný haváriou prvého prototypu, takže Challengeru bola udelená certifikácia s istými obmedzeniami vzletovej hmotnosti a maximálnej rýchlosti. Boli tiež zakázané lety v podmienkach, v ktorých by sa mohla vytvárať námraza, a používanie obracačov ťahu. Na odstránenie týchto obmedzení znížila firma Canadair hmotnosť a čelný odpor lietadla. Typ CL-600 získal plnú certifikáciu v novembri 1980 a dodávka sériových lietadiel sa začali v roku 1981. Problémy s pôvodnými motormi ALF 502 viedli k vývoju modernizovanej verzie CL-601, poháňanej motormi General Electric CF34 (tieto motory poháňajú aj vojenské lietadlá Fairchild A-10 Thunderbolt II a Lockheed S-3 Viking). Nový model, označený CL-601, vzlietol po prvý raz v apríli 1982. Ďalším vývojom vznikla verzia 601-3A, ktorá sa po prvý raz dostala do vzduchu v roku 1987. Táto verzia sa vyznačuje výkonnejšími motormi a tzv. skleneným kokpitom (na snímke), v ktorom je väčšina klasických prístrojov s ručičkami nahradená veľkoplošnými farebnými displejmi. Challenger 601-3A má rozpätie krídiel 19,61 m, jeho dĺžka je 20,85 m a výška 6,3 m. Posádku tvoria dvaja piloti, usporiadanie kabíny a tým aj počet cestujúcich sa riadi požiadavkami odberateľa. Maximálny počet sedadiel je 19. Kabína má šírku 249 cm a výšku 185 cm, takže je priestrannejšia a pohodlnejšia ako kabína väčšiny iných bizjetov. Cestovná rýchlosť lietadla je 851 km/h, dolet s maximálnym množstvom paliva a piatimi cestujúcimi je 6 236 km. Celkovo bolo vyrobených 134 lietadiel typu 601-3A Challenger. Od roku 1996 sa dodáva modernizovaná verzia 604 Challenger. Ako výrobca týchto lietadiel je už uvádzaná spoločnosť Bombardier, ktorá prevzala firmu Canadair.

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlo Bombardier 601-3A Challenger, s ktorým do Košíc priletel Václav Klaus, bolo zakúpené ešte pred rozdelením Československa a pôvodne lietalo s registráciou OK-BYA. Po zrušení Štátneho leteckého útvaru Ministerstva vnútra v decembri 1998 bolo lietadlo pridelené 61. letke Českých vzdušných síl, ktorá má svoju základňu v Kbeloch neďaleko Prahy a ktorá má na starosti prepravu najvyšších predstaviteľov českého štátu. Lietadlo dostalo vojenské označenie a jeho pôvodná civilná registrácia bola pridelená jednému vrtuľníku Ministerstva vnútra. Na trupe lietadla bol pôvodne nápis Česká republika, ten bol však po revízii, ktorej sa lietadlo podrobilo začiatkom roka 2002 v Hamburgu, zmenený na Czech Air Force (české vzdušné sily). Ak je na palube lietadla český prezident, posádka sa letovým prevádzkovým službám hlási ako Czech Air Force No.1, čiže České vzdušné sily číslo jeden

SkryťVypnúť reklamu

Rado MLÝNEK

Technicky zastaralejším, ale väčším a teda možno aj pohodlnejším lietadlom, než je Klausom používaný Challenger, priletel do Košíc poľský prezident A.Kwasniewski. Ide o trojmotorový Jak-40, ktorý na košickom letisku nie je žiadnou raritou, pretože tento typ lietadla kedysi používali Československé aerolínie a takéto lietadlo slúži aj na prepravu našich najvyšších predstaviteľov. Vývoj lietadla Jak-40 sa začal v polovici 60. rokov, keď sovietska letecká spoločnosť požadovala náhradu za vtedy už zastaralé piestové lietadlá Li-2, Il-12 a Il-14. Lietadlo vyvíjala konštrukčná kancelária A.S.Jakovleva, pričom celý vývojový program bol, ako to bolo vo vtedajšom Sovietskom zväze zvykom, utajený. Verejnosť sa o existencii nového typu lietadla dozvedela až 21. októbra 1966, keď prvý prototyp Jak-40 vykonal svoj prvý let. Do sériovej výroby sa tento typ dostal v roku 1967, v službách Aeroflotu začali prvé Jaky lietať v septembri 1968. Československé aerolínie si v roku 1973 prenajali od Aeroflotu dve lietadlá Jak-40, prvé stroje už vo farbách ČSA boli dodané v roku 1974. Jak-40 je dolnoplošník s rozpätím krídiel 25 metrov a dĺžkou 20,36 m. Maximálny počet cestujúcich je 32. Maximálna cestovná rýchlosť vo výške 7 000 metrov je 550 km/h, maximálny dolet s plným zaťažením je 1 450 km. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla, ktoré môže pristávať aj na letiskách s trávnatou pristávacou dráhou, je 16 000 kg. Na pohon lietadla slúžia tri motory Ivčenko AI-25, každý s ťahom 14,7 kN. Predpokladá sa, že celkovo bolo vyrobených okolo 1 000 lietadiel Jak-40, z toho približne 750 pre Aeroflot. Istou zaujímavosťou je, že v kóde NATO malo toto lietadlo označenie Codling, čo znamená padavka (na zem spadnuté jablko). Československé aerolínie prestali tento typ, nevyznačujúci sa príliš vysokou hospodárnosťou prevádzky, používať v roku 1992. Jak-40 poľského prezidenta patrí poľskému vojenskému letectvu a na jeho trupe je z jednej strany nápis Republic of Poland, z druhej Rzeczpospolita Polska (čo v oboch prípadoch znamená Poľská republika).

SkryťVypnúť reklamu

Ktovie, koľko prezidentských špeciálov "dotiahne" do Košíc budúci slovenský prezident....

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu