včera povedal, že "v praxi" skupinka neexistuje.
Vyšetrovateľ podanie predsedu vlády po pol roku odmietol ako neodôvodnené.
"Spis mám na stole, práve to preskúmavam," povedal prokurátor Úradu špeciálneho prokurátora. Zrejme dnes rozhodne, či sa stotožní s postupom vyšetrovateľa.
Kauzu skupinka odštartoval Mikuláš Dzurinda vlani v auguste. Vzápätí nasledovala vlna otrasov na politickej scéne. O funkciu prišiel šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Ján Mojžiš a minister obrany Ivan Šimko. Koalícia sa po odchode Šimkovej skupiny z SDKÚ ocitla v menšinovom postavení.
Premiér však neľutuje, že SDKÚ vďaka kauze skupinka prišla o viacerých poslancov. "Čo chceme na Slovensku? Aby sa tu presadzovali lobistické skupiny? Aby šéf takej inštitúcie, ako je NBÚ, zneužíval svoju pečiatku? Aby loboval v prospech konkrétnej firmy? To chceme, aby sme pestovali taký bezbrehý klientelizmus?" odpovedal otázkami z Madridu prostredníctvom telemostu.
V koalícii nie sú postoje k prípadu skupinka jednotné. Šéf SMK Béla Bugár si myslí, že bola zbytočná a že premiér je zodpovedný za oslabenie vládnej koalície.
Minister vnútra Vladimír Palko z KDH sa nechcel k záverom vyšetrovania vyjadriť. Na otázku, či sa nejako zmení postoj KDH k premiérovi, stroho podotkol: "Nie."
Šéf ANO Pavol Rusko, povedal, že nie je dôležité, či skupinka existuje, alebo nie, "ale či sa našli dôkazy proti skupine ľudí, a to sa zrejme nenašlo, takže treba rešpektovať závery vyšetrovania".
Premiér zdôraznil, že on žiadne trestné oznámenia nepodával a vystupoval len ako svedok v prípade ohovárania SIS. Išlo o články, ktoré sa objavili v britskom časopise Jane's Intelligence Digest.
Vyšetrovanie zatiaľ prebieha práve v tejto kauze, ktoré inicioval ešte bývalý šéf SIS Vladimír Mitro a potom sa pridal aj jeho nástupca Ladislav Pittner. "Aj vďaka môjmu konaniu prestala štvavá kampaň proti SIS a je pokoj a NBÚ robí svoju prácu podľa zákona, a nie podľa toho, ako vyhovuje niektorým zlodejom," vyhlásil premiér.
Dzurinda sa vlani vo výpovedi, ktorá sa objavila na internete a zverejnil ju denník SME, zmienil o svojich podozreniach, že podnikateľ Miloš Žiak a riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš ovplyvňovali výberové konania na štátne zákazky. Malo ísť o tretieho mobilného operátora GSM, štátnu pokladnicu a tendre na ministerstve obrany.
Podnikateľ Miloš Žiak nechcel komentovať výsledok vyšetrovania. "Ľudia neverili, že sa tie osočenia zakladajú na pravde. Chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dôverovali," povedal Žiak.
Ján Mojžiš zvažuje právne kroky na očistenie svojho mena a "nehodlám už viac verejne komentovať špinavosti pána inžiniera Dzurindu".
Predseda vlády v oznámení o skupinke vychádzal aj z informácií Slovenskej informačnej služby. Na otázku, aká bola teda dôveryhodnosť informácií tajnej služby, keď polícia Dzurindovo podanie odmietla, hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že spravodajské informácie, ktoré spracúva SIS, sú utajovaného charakteru a nie sú určené pre verejnosť. "Rozhodnutie policajného vyšetrovateľa automaticky neznamená, že sa rušia informácie, ktoré spracovala a odoslala SIS," povedal Šimko.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.