vhod (sú aj takí, ktorí ju nepocítia), v konečnom dôsledku ide o krok s veľmi záporným spoločenským dosahom.
Argumenty sú vecné i politické. Celý špás bude stáť 1.2 miliardy Sk (áno, máme 1,2 milióna dôchodcov!), čo je skoro jedna desatina percenta HDP. Tak či inak, o túto sumu sa zvýši rozpočtový schodok, ktorý bude Mikloš koncom roka sanovať kdesi inde. Nevieme kde, ale niekomu budú tieto peniaze chýbať. Výhovorka, že vývoj príjmov rozpočtu je zatiaľ optimistický, nie je hodna ani groš - Mikloš sám najlepšie vie, že prvé dva mesiace nerozhodujú. Započítané sú napríklad aj príjmy, ktoré mal skasírovať už v decembri 2003; mnohí zamestnávatelia ale odložili vyplácanie trinástych či štrnástych platov, keďže daň je od januára nižšia... Že akú cenu majú zimné prognózy, ukázalo minulý rok augustové zvyšovanie spotrebných daní...
Pri všetkom rešpekte k dôchodcom, opatrenie je spoločensky nespravodlivé. Koaličné zdôvodnenie hovorí, že táto tisícka vyrovná asi jednopercentný prepad reálnej hodnoty dôchodkov v tomto roku - inými slovami, ich kúpna sila zostane rovnaká ako vlani. Fajn. Na Slovensku ale žije významná skupina aktívnych občanov, ktorých reálne príjmy sa oproti minulému roku znížia. A aj oni toto zvýšenie svojimi odvodmi zaplatia - je to spravodlivé?
Zásadnou chybou je plošnosť príspevku. Systémovo ide o sociálnu-vyrovnávaciu dávku. Prečo by ju mali inkasovať všetci penzisti, napríklad aj takí, ktorí poberajú tzv. špeciálne dôchodky (vojaci, policajti, sudcovia)? Je doslova zločinné vyplácať sociálne dávky plošne, keďže v mlyne prerozdeľovania dochádza k nemorálnemu paradoxu, že aj chudobnejší prispievajú bohatším. Ak už bolo dôležité saturovať práve dôchodcov, tak sa malo ísť cez výnimočnú dávku v hmotnej núdzi, na ktorú by mali sociálne slabší poberatelia nárok podľa nejakého kľúča. Napríklad, ak príjem na hlavu nepresiahne x,y percent životného minima. Ušetrila by sa viac ako polovica z tej 1,2 miliardy... Argumenty, že dôchodcovia odvádzali celý život poistenie, sú absolútne populistické. Jedna vec sú odvody, druhá vec je, že v akej výške. Alebo máme na Slovensku len takých dôchodcov, ktorí mali počas aktívnej činnosti výlučne nadpriemerné resp. priemerné príjmy?
Príspevok je nesystémový, pretože zakladá neprípustný precedens. Aby bolo jasné, o čo ide: Práve od tohto roka sa zásadne mení spôsob valorizácie dôchodkov, ktorý sa bude určovať priamo zákonom a nie ako doposiaľ licitáciou a hlasovaním poslancov v parlamente. Konkrétne to znamená, že vždy k 1. júlu by mali vzrásť dôchodky o koeficient zložený z rastu priemernej mzdy a inflácie. Tento princíp (nesprávny, ale to je iná téma) už bol porušený rozhodnutím, že valorizácia sa rozloží na dve časti - začiatok a koniec roka. Dôvodom bolo práve jednorazové zvýšenie (celkové) DPH. Teraz prichádza navyše mimoriadny príspevok. Otázka je zrejmá: Čo zabráni v budúcnosti ktorejkoľvek vládnej garnitúre, aby pred nejakým referendom či voľbami manipuláciu neopakovala? Alebo vôbec kedykoľvek, napríklad ak si zmyslí, že vládne strany majú nízke preferencie? To je cesta do pekla. Tento precedens vlastne neguje celý zmysel zmeny, ktorá bola minulý rok schválená práve a len preto, aby sa zvyšovanie dôchodkov nestalo predmetom politických licitácií. Už sa stalo - v prvom roku účinnosti novely zákona.
Nejde veru o nič iného, než úplatok dôchodcom pred referendom o predčasných voľbách. Ako je notoricky známe, dôchodcovia sú najdisciplinovanejšia a veľmi početná voličská skupina. Sú väčšinou nespokojní, tisíc Sk možno niektorých presvedčí, aby počúvli výzvu koalície a k urnám neprišli. Je to nízky a priehľadný manéver a poľahčujúcou okolnosťou nie je, že takto korumpujú vlády po celej Európe. Keby predčasné voľby neboli totálnym nezmyslom a rozvracaním politického systému, teraz by mala nasledovať výzva, aby dôchodcovia just prišli a poslali týchto úplatkárov do čerta.
Nie je to však iba o referende. V koalícii významne oslabuje vplyv Ivana Mikloša a narastá sila populistov, ktorí sa už nevedia zdržať, aby pozitívny zvrat v makroekonomike nezneužívali. Sú všade - čiastočne v KDH, hustejšie v SMK, najväčší tlak na rozhadzovačnú hospodársku politiku ale vychádza od Pavla Ruska. Ten vníma nečakanú úsporu v rozpočte za minulý rok (16 a dačo miliárd Sk) ako hotové peniaze, ktoré bolo hriechom nevyužiť. Táto suma pritom nikdy reálne neexistovala, ide len o zníženie plánovaného zvýšenia štátneho dlhu za minuloročné hospodárenie. Hyundai urobil z Ruska geroja a vplyvový priestor uvoľnený oslabenou SDKÚ vypĺňa demagogickými návrhmi, ktoré nachádzajú vrelú odozvu v KDH i SMK. Je obava, že jednorazový príspevok pre dôchodcov nebude až taký jednorazový. Veď s natiahnutými dlaňami už čakajú aj ďalšie skupiny. Netreba ani referendum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.