informačného centra na Slovensku. Jeho prítomnosť sme využili na krátky rozhovor.
Ako vníma americká vláda turbulencie na našej politickej scéne a stav, ktorý na nej v súčasnoti vládne?
- Politická situácia na Slovensku dozrela. Samozrejme, sú tu rôzne otázky a problémy rovnako ako v iných krajinách, no napriek tomu vaša republika naďalej pokračuje vo svojom rozvoji. Vždy, keď sa príjme nejaké rozhodnutie, niektorí ľudia s ním súhlasia a iní nie, no o tomto je vlastne demokracia. Onedlho budú prezidentské voľby, som veľmi rád, že vidím také množstvo kandidátov a tak kvalitne pripravenú pripravenú kampaň. Také niečo sa dá vidieť aj u nás v USA a je to dôkazom toho, čo som povedal a teda, že krajina už politicky dozrela.
Aký je postoj vašej vlády k uskutočňovaným ekonomickým a sociálnym reformám na Slovensku?
- Myslím, že reformy sú veľmi dôležité, a keď sa už robia, mali by brať do úvahy najrôznejšie aspekty. Som veľmi rád, že po tom, čo boli slovenskou vládou prijaté určité reformné opatrenia, došlo k ich ďalšej úprave na základe toho, ako ovplyvnili život obyvateľov.
USA bola nepriamo zainteresované aj v kauze skupinka, ktorú mala podľa premiéra Dzurindu škodiť Slovensku a SDKÚ, no jej existencia sa podľa generálneho prokurátora D. Trnku nepotvrdila. Ako vnímate rozuzlenie tejto kauzy?
- Viem, že prebiehalo nejaké vyšetrovanie a popísalo sa aj mnoho komentárov v novinách, čo považujem za bežný postup v slobodnej spoločnosti. Žiadna z týchto vecí nie je výnimočná iba pre Slovensko, niečo podobné sa odohráva aj v iných krajinách, USA nevynímajúc. Čo je ale dôležité, máte slobodnú tlač a tak sa všetky informácie môžu dostať ku každému a je len na samotných ľuďoch, aký si z toho urobia názor. No predstavte si, žeby sa niečo také stalo pred rokom 1989? (úsmev)
V súčasnosti už aj Európu obchádza po nedávnych udalostiach zo Španielska strach z teroristických útokov. Myslíte si, že niečo také hrozí v strednej Európe alebo aj na Slovensku?
- Terorizmus je nebezpečný na akomkoľvek mieste na svete. Každý musí byť veľmi opatrný, bez ohľadu na to, aké pozície zastáva v určitých otázkach. Teroristi nemajú žiadne hranice, mohli sme to pred niekoľkými rokmi vidieť pri útokoch v Tanzánii alebo Keni, kde zahynulo mnoho mnoho ich obyvateľov. Zažili sme teroristický útok aj v Turecku, hoci táto krajina nepodporovala vojnový útok proti Iraku... Preto musíme byť nielen opatrní, ale aj veriť tomu, že polícia a tajné služby prípravy na taký útok odhalia. Musím povedať, že Slovensko má výborné policajné sily ako aj tajné služby...
Čo vás zatiaľ najviac prekvapilo počas vášho funkčného obdobia na Slovensku?
- Máte prekrásnu krajinu a to teraz nehovorím len o prírodných krásach alebo historických pamiatkach. Aj v USA je mnoho prekrásnych miest, no sú úplne iné ako Slovensko.
Je aj niečo, čo vás sklamalo?
- Musím povedať, že žiadne nejaké veľké sklamanie alebo rozčarovanie som ani nezažil. Od roku 2001 som videl, že pokrok tu neustále napreduje. Samozrejme, vždy sa vyskytnú nejaké problémy. Vidím však, že ľudia aj vláda na nich odstránení pracujú. Ako stále hovorím, pozriete sa odkiaľ ste vyšli. Veď od pádu komunizmu neuplynulo ešte ani 15 rokov...
Marián KIZEK
Foto: VEJA
H:do číslaUSA Weisser VEJA
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.