poplatok vo výške 50 libier (asi 3 000 Sk). Oznámil to vo štvrtok britský minister vnútra David Blunkett. Britské firmy budú povinné kontrolovať, či sú ich zamestnanci z nových členských štátov únie v registri zapísaní. V opačnom prípade hrozí zamestnávateľom pokuta až 5 000 libier (300 000 Sk). Táto povinnosť sa nebude vzťahovať na občanov Malty a Cypru.
"Pracovití prisťahovalci sú vítaní, ale tzv. sociálno-dávkoví turisti nie," vyhlásil minister Blunkett a zopakoval, že Británia bude svoj systém sociálneho zabezpečenia pozorne strážiť.
V Británii je podľa jeho odhadov asi pol milióna voľných pracovných miest. Nikto teda nebude imigrantom brániť, aby v Spojenom kráľovstve legálne pracovali a platili dane namiesto toho, aby pracovali v tzv. šedej ekonomike, kde sú navyše často obeťami vykorisťovania. Vytvorením pracovného registra ustúpil kabinet premiéra Tonyho Blaira tlaku konzervatívnej opozície a niektorých bulvárnych denníkov, ktoré pred časom varovali pred údajnou vlnou imigrantov z východu, ktorí by po rozšírení EÚ mohli zneužívať britský sociálny systém.
Vláda už minulý mesiac oznámila, že imigranti z nových členských štátov budú musieť pracovať najmenej rok, než získajú nárok aspoň na niektoré dávky, napríklad na podporu v nezamestnanosti alebo príspevok na bývanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.