prezidenta. Informovala o tom v sobotu britská stanica BBC. Muhammad Ibrahim Umar al
Na Saddámovu hlavu bola vypísaná odmena vo výške 25 miliónov dolárov a exprezident bol na prvom mieste v Američanmi zostavenom zozname 55 najhľadanejších predstaviteľov bývalého irackého režimu. Podľa amerických vojakov však Musslit odmenu nedostane, pretože informáciu o tom, kde sa jeho bývalý šéf nachádza, neposkytol dobrovoľne. Ako informovala BBC, Musslit bol jednou z osôb v aute, ktorým bývalý prezident utiekol z Bagdadu, keď mesto v apríli minulého roka padlo do rúk Američanov. Washington nikdy nezverejnil, kto zaviedol amerických vojakov k Saddámovmu úkrytu, a správu BBC nepotvrdil žiaden nezávislý zdroj. Ako však uvádza stanica, ľudia blízki Saddámovi tvrdia, že to bol Musslit.
Francúzsky právnik známy obhajobou nacistického vojnového zločinca Klausa Barbieho či teroristu Carlosa "Šakala" oznámil, že synovec Saddáma Husajna ho poveril zastupovaním zosadeného irackého prezidenta. Jacques Verges, ktorý tiež obhajuje bývalého irackého vicepremiéra Tárika Azíza, potvrdil detaily správy francúzskych novín o tom, že bude viesť Saddámovu obhajobu za podpory tucta ďalších francúzskych právnikov.
Spojenými štátmi ustanovená iracká vládna rada v Bagdade pripravuje tribunál pre vojnové zločiny, ktorý má súdiť Saddáma v prípade obvinení, medzi ktoré môže patriť genocída a zločiny proti ľudskosti. Washington uviedol, že 66-ročný Husajn, ktorého vypočúvanie po jeho decembrovom zajatí americkými silami vedie Ústredná spravodajská služba (CIA), by mal byť súdený v Iraku.
Podľa francúzskeho denníka Le Parisien Verges načrtol možnú stratégiu obhajoby, založenej na americkej podpore Saddáma v 80. rokoch, a myslí si, že americký minister obrany Donald Rumsfeld by mal svedčiť pri akomkoľvek procese. Rumsfeld navštívil Irak a stretol sa s Husajnom pred 20 rokmi ako osobitný vyslanec vtedajšieho prezidenta Ronalda Reagana s cieľom podpory blízkych vojenských a obchodných vzťahov, ktoré sa skončili, keď Irak v roku 1990 vtrhol do Kuvajtu.
USA vyhlásili minulý mesiac Saddáma za vojnového zajatca, čo znamená, že má určité práva na základe Ženevskej konvencie o zaobchádzaní s takýmito väzňami. Americkí činitelia však nevylučujú možnosť prehodnotenia jeho postavenia v budúcnosti. Verges, ktorého angažoval Saddámov synovec Alí Barzání at-Tikríti, dobre pozná procesy v prípadoch vojnových zločinov a terorizmu. Okrem uvedených v roku 2002 obhajoval juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miločeviča na Európskom súde pre ľudské práva.
Autor: Londýn/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.