12. aprílom 2002 na fiktívny účet Hydrostavu, z ktorého sa ďalej vykonali podozrivé prevody na účty iných firiem.
Peniaze prišli na účty firiem, v ktorých figurujú alebo figurovali zástupcovia skrachovaného Hydrostavu. Na podnet správcu konkurznej podstaty Jozefa Bolješika prípad vyšetruje Úrad špeciálneho prokurátora.
Informácie SME Bolješik potvrdil. O zistení, že účet Hydrostavu bol fiktívny, povedal: "Štandartným postupom sme v tejto veci oslovili SSC a vo veľmi dobrej súčinnosti s ňou sa podarilo celý podvod odhaliť."
Jedna z najväčších slovenských stavebných firiem Hydrostav je pritom ako staviteľ diaľničných úsekov na Slovensku takmer dva roky v konkurze. Z dôvodu dlhodobého nesplácania svojich záväzkov dlhy presiahli hodnotu jej majetku.
Pohľadávky 2 360 veriteľov voči Hydrostavu presahujú hodnotu 5 miliárd korún. Majetok Hydrostavu je k dnešnému dňu ocenený len na 1,9 miliardy.
Milióny od štátu: na fiktívny účet
Podozrenie o tom, že účet - na ktorý Slovenská správa ciest vyplácala v období od 21. decembra 2001 do 12. apríla 2002 peniaze - môže byť fiktívny, vzbudzovala skutočnosť, že na faktúre, ktorú Hydrostav vystavil SSC, bolo ručne dopísané číslo účtu. Prišlo tam postupne 205 miliónov korún na výstavbu tunela Branisko.
To, že ten účet Hydrostavu nepatril, ale Slovenská správa ciest nevedela. Juraj Furst, hovorca SSC: "Obdržali sme oficiálne podpísaný list od Hydrostavu, kde bolo uvedené na aké čísla máme uhradiť platby. Automaticky sme to pouhrádzali a až dodatočne sa zistilo, že tie účty boli vlastne niekoho iného."
V rovnakom čase, ako začali na fiktívny účet chodiť peniaze od správy ciet, spravovanej štátom, sa zmenili vo firme štatutári. Predsedom predstavenstva Hydrostavu sa stal 18. decembra 2001 Milan Galo, členmi predstavenstva aj Milan Konček a Ladislav Cserge. Mnohí túto trojicu označovali za "biele kone".
Jozef Bolješik, správca konkurznej podstaty, na nich doteraz podal viacero trestných oznámení. "Týka sa to napríklad podozrenia sprenevery štátnych peňazí, poškodzovania veriteľa či marenia konkurzného konania."
Smer peňazí: k štatutárom Hydrostavu
Podľa zistení denníka SME sa finančné prostriedky, poukazované na fiktívny účet Hydrostavu, ocitli na účte obchodnej spoločnosti s názvom Prevádzka predajných automatov. Jedným z jej troch spoločníkov je firma Clearing centrum CZ so sídlom v Breclavi v Českej republike.
Podľa výpisa z obchodného registra boli v čase prevodu členmi predstavenstva tejto spoločnosti Alexander Hulman a Milan Hučko. Ten istý Alexander Hulman bol v tom čase predsedom dozornej rady Hydrostavu.
Zamestnanci Hydrostavu nám povedali, že Hučko chodil za Hulmanom často. "Boli známa dvojica." Obaja vystúpili zpredstavenstva Clearing centra CZ 8. januára 2003. A kto ich vystriedal vo funkcii? Šéf predstavenstva Hydrostavu Milan Galo a ďalší člen Ladislav Cserge.
Najmenej 100 miliónov korún z účtu Prevádzka PA bolo následne poukázaných na spoločnosť Robstav Virtrade, s. r. o., Sebedražie. V nej od 13. decembra 2000 doteraz figuruje predseda predstavenstva Hydrostavu Milan Galo.
Kruh sa uzatvoril. Podnet správcu konkurznej podstaty Hydrostavu Jozefa Bolješika už prešetruje Úrad špeciálneho prokurátora a podľa špeciálneho prokurátora je pri takejto rozsiahlej machinácii trestná sadzba 5 až 12 rokov.
Autor: Ján MALOCH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.