organizovaná Európskym parlamentom prebieha v kandidátskych krajinách na vstup do EÚ. Na Slovensku ju zastrešoval Azelio Fulmini, riaditeľ Informačnej kancelárie EP a v Košickom kraji ju mala pod palcom Mestská časť Košice Západ a jej starosta PhDr. Pavol Mutafov.
"Let's go to Europe" prebiehala 19. marca v Košiciach. Pôvodne sa jej malo zúčastniť 11 stredných škôl Košického samosprávneho kraja, dorazilo však len 7. Pred samotným začiatkom sa študentom prihovorili Azelio Fulmini a Pavol Mutafov, ktorí rozprávali o vstupe Slovenska do európskych štruktúr a potrebe obohacovať si svoje vedomosti.
Prvé kolo súťaže pozostávalo z pätnástich testových otázok. Test písal každý člen desaťčlenných družstiev sám. Snáď jediným 'zádrhelom' testu bol cudzí jazyk, v ktorom bol test napísaný. Na úspech teda súťažiaci potrebovali jazykové ale aj 'európske' znalosti.
Po prvom kole a vyhlásení jeho výsledkov postúpili do kola druhého štyri školy. Dá sa povedať, že jeho priebeh bol rovnaký ako v predchádzajúcom kole, no samozrejmosťou boli náročnejšie, ale zvládnuteľné otázky. Po vyhodnotení druhého kola nasledovalo už len konečné vyhlásenie výsledkov. Ako tretí skončili gymnazisti z Opatovskej, druhí boli študenti z Gymnázia J. A. Komenského na Puškinovej ulici a stupeň víťazov už po prvom kole okupovali štvrtáci z Gymnázia na Alejovej takisto z Košíc. Pre druhé a tretie miesto boli pripravené knižné odmeny. Víťazi by mali cestovať na poznávací zájazd do Štrasburgu spojený s prehliadkou parlamentu a reprezentáciou svojej školy.
A čo hovoria na svoj úspech samotní víťazi? "Otázky sa mi zdali veľmi ľahké, v podstate sme ich všetci z tímu zvládli bez problémov. Týkali sa hlavne Európskej únie, ale aj, čo mňa osobne trochu zaskočilo, Slovenska," vraví Marcel Bodnár.
Jeho spolužiak Pavel Kitko dodáva: "Príprava prebiehala za pomoci nášho pána profesora geografie Slavomíra Šoffu, ktorý nám zabezpečil dostatok odbornej literatúry. Takisto nás veľmi dobre usmernil na ťažiskové témy a problémy. Dva týždne pred súťažou začala aktívna príprava. Každý z 10-členného tímu musel byť dobre pripravený, aby uspel celý tím. Čo ma najviac prekvapilo bolo to, že asi polovica otázok sa týkala výhradne Slovenska. Napríklad rodisko Štúra, najkratšia hranica Slovenska a podobné. Avšak vďaka vedomostiam z geografie a aj literatúry, tu za pomoci nášho triedneho profesora Martina Müllera, sme tieto otázky hravo zvládli. Prvé kolo bolo nenáročné, dokazuje to aj fakt, že celý tím nestratil ani bod. V druhom kole náročnosť otázok vzrástla. Takisto obtiažnosť otázok bola spôsobená náročnejšou angličtinou. Našťastie veľa otázok nám doslova sadlo, takže svoju rolu zohralo aj šťastie. Úprimne povedané vôbec som si nemyslel, že by sa to mohlo podariť. Určite rozhodli jazykové schopnosti, vedomosti a vyrovnanosť celého tímu, ktorá bola tak podstatná."
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.