parlamente, ktoré mali siahnuť sudcom na dôchodky. Všetky však poslanci neskôr stiahli.
Problémy s odchodom sudcov registruje aj Združenie sudcov Slovenska. Aj jeho predseda Juraj Majchrák si myslí, že to súvisí s poslaneckými návrhmi, lebo aj keď boli stiahnuté, "tí ľudia sa jednoducho boja, nevedia, čo bude ďalej". Riešenie je podľa neho jednoduché: "Čo najskôr prijať novelu, aby sudcovia vedeli, na čom sú."
Menší počet sudcov môže podľa Majchráka predĺžiť súdne konania, lebo "odišlo strašne veľa ľudí a agenda sa neznížila".
Ministerstvo spravodlivosti sudcov ubezpečuje, že nemusia mať žiadne obavy zo znižovania príplatkov k dôchodkom. "Celková suma výšky dôchodku sudcov a prokurátorov sa nezníži so zmenou systému dôchodkového zabezpečenia," píše sa v stanovisku ministerstva.
V apríli sa má pripraviť návrh, ktorý počíta s príplatkom pre dôchodky sudcov a prokurátorov približne 35-tisíc korún na mesiac. Ich príjmy na dôchodku by sa tak nemali znížiť.
Predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč síce zatiaľ vo svojom kraji nezaznamenal zvýšený odchod sudcov, ale obáva sa ho. "Možno do konca roku alebo najmenej do prijatia novej úpravy môže istý okruh ľudí odísť."
Týka sa to starších sudcov, ktorí už majú vyše 60 rokov, ale ešte nie 65, čo je krajná hranica pre odchod sudcu do dôchodku. Títo sudcovia by už mali nárok na príplatok k dôchodku. V súčasnosti sa boja, že oň prídu. Na Bradáčovom súde sa to týka asi šiestich ľudí.
Niektorí sudcovia údajne kalkulujú s tým, že teraz odídu do dôchodku, získajú výhody a potom sa pokúsia vrátiť na súd a brať riadny plat. Bradáč si nemyslí, že by sa im to podarilo. "Toľko prostriedkov by sme nikdy nemali, aby sme ich reaktivovali späť," vyhlásil.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.