ktorí vo Fínsku požiadali o azyl.
Skupina neúspešných žiadateľov o azyl, zložená z 80 dospelých a 48 detí, netajila po prílete na bratislavské letisko sklamanie. "Ja som myslela, že tam ostaneme dlhšie," priblížila svoje pocity asi 45-ročná žena, ktorá vo Fínsku strávila dva týždne. Ako dôvod odchodu do tejto severskej krajiny uviedla nedostatok práce. "Ja som strašne sklamaná," neskrývala svoje pocity rodáčka z Michaloviec, ktorej sa na Fínsku páčilo všetko. "Dobrí ľudia sú tam, všetko sa mi páčilo," zhodnotila pozitíva škandinávskej krajiny.
Väčšina rómskych spoluobčanov, ktorí vo Fínsku strávili niekoľko dní až týždňov, pochádza z východného Slovenska - konkrétne z Trebišovského alebo Michalovského okresu. Rómovia do Fínska odišli podľa vlastných slov dobrovoľne a na vlastné náklady. Lístky na autobus alebo lietadlo si kúpili z úspor v cestovných kanceláriách na východnom Slovensku. Viacerí cestujúci sa na Slovensko vrátili s náhradnými dokladmi, keďže po vstupe na fínske územie sa im tie pôvodné "stratili" alebo ich zničili. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Magdalény Krasulovej existuje podozrenie, že odchod Rómov do Fínska bol organizovaný. "Nie je to však trestné, lebo všetci odišli dobrovoľne a na vlastné náklady," dodala. Potvrdila, že Fíni nevyhoveli ani jednej žiadosti o azyl.
Fínska strana, na náklady ktorej sa slovenskí Rómovia vrátili na naše územie, poslala všetkým občanom SR nasledovný odkaz: Keďže Slovensko je považované prakticky za členskú krajinu Európskej únie, občania nedostanú ani z politického, ani administratívneho hľadiska azyl. Za prvých 12 týždňov tohto roku požiadalo vo Fínsku o azyl asi 250 osôb, čo je viac ako polovica z celkového počtu za rok 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.