Európskeho parlamentu v Štrasburgu írsky premiér Bertie Ahern. Hoci si nemyslí, že sa všetky otvorené otázky podarí vyriešiť pred voľbami do EP 10.
Na minulotýždňovom summite v Bruseli sa lídri dvadsaťpäťky dohodli, že obnovia rokovania o ústave s cieľom uzavrieť ich najneskôr na júnovom summite. Írsko však nepredložilo zatiaľ konkrétne návrhy riešenia sporných otázok, napríklad hlasovacieho systému, alebo zloženia Európskej komisie. Ahern pred poslancami možné riešenia naznačil. V prípade hlasovania by malo byť založené na princípe dvojitej väčšiny štátov a obyvateľov, ktorú navrhol Konvent (50 percent a 60 percent), ostáva však dohodnúť presný model i prípadné prechodné obdobie, po ktorom začne nový systém platiť.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval, aby kvalifikovaná väčšina pri hlasovaní nebola stanovená príliš vysoko, pretože by to v rozšírenej únii uľahčilo blokovanie rozhodnutí a paralyzovalo rozhodovací proces.
Európska únia schválila minimálne podmienky, podľa ktorých budú členské štáty udeľovať ľuďom z tretích krajín štatút utečenca a priznávať im čiastočnú ochranu. Ministri vnútra 25 krajín rozšírenej únie prekonali v utorok po dvaapolročnej debate posledné rozpory a dohodli sa, že utečencom budú poskytovať rovnakú minimálnu ochranu, vrátane sociálnej a zdravotnej starostlivosti, a to napriek rozdielnym národným systémom. Schválené pravidlá stanovujú len minimálne spoločné podmienky, členské štáty si budú môcť samé na národnej úrovni určovať napríklad výšku sociálnych dávok, rozsah zdravotnej starostlivosti a brániť zneužívaniu systému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.