Korzár logo Korzár

Z baníka podnikateľ a šľachtic Probstner

Tak ako k starobylej Levoči neodmysliteľne patrí renesančná radnica, gotický chrám sv. Jakuba či klietka hanby, patria k nej aj mnohé slávne

osobnosti a rody, ktoré sa svojimi tvorivými činmi zapísali do jej histórie. Širokej verejnosti, ba celým generáciám tak umožnili kochať sa nad krásou zachovaných pamiatok, ktoré nesú ich pečať. K ľudom sa viažu aj najrozmanitejšie príbehy a peripetie zo súkromia. Tieto sa až tak často nedostanú na všeobecnú známosť a práve tu sa k slovu dostávajú archívy ako výdatné zdroje jedinečných informácií, ktoré môžu čo-to poodhaliť aj z osudov slávnych, menej slávnych i obyčajných ľudí. Levočanom a historikom rod Probstnerovcov nie je potrebné zvlášť predstavovať. To, čo je o nich menej známe alebo neznáme, nám ponúkajú archívne dokumenty uložené v Štátnom archíve v Levoči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V 19. storočí patrili šľachtici Probstnerovci v Levoči k najvýznamnejším rodom, ktorí sa v spišskom regióne dokonca radili k najmajetnejším. Preslávili sa hlavne podnikateľskou činnosťou v baníctve a hutníctve na Spiši i Gemeri, v samotnej Levoči výstavbou nádherného romantického parku a kúriou v areáli dnešnej nemocnice, altánkom na hradbách. Zaslúžili sa o železničné spojenie Levoče a Spišskej Novej Vsi, výstavbou a rekonštrukciou mnohých ciest a mestského vodovodu. Zasahovali temer do všetkých sfér života Levoče, umenia a komunálnej politiky nevynímajúc. Nezabúda sa na nich ani dnes, veď ich meno nesie hlavný cestný ťah prechádzajúci Levočou Probstnerova cesta.

Od poddaných medzi šľachtu

Probstnerovci sa na Spiši objavili v 20-tych rokoch 18. storočia v podtatranskej obci Stará Lesná ako obyčajní poddaní. Pravdepodobne sem prišli s nemeckou prisťahovaleckej vlnou po morovej epidémii v roku 1710. Zo Starej Lesnej šiel skúsiť šťastie do Levoče jeden z členov Probstnerovcov Adam. Okolo polovice 18. storočia sa tu usadil, oženil a živil sa ako pomocný banský robotník. Čoskoro začal v baníctve podnikať. Darilo sa mu v ňom natoľko, že za krátky čas nadobudol pomerne veľký majetok a stal sa plnoprávnym levočským mešťanom. Tak hmotne zabezpečil nielen svoju rodinu, ale ďalším probstnerovským generáciám dal do vienka ako profesiu baníctvo a hutníctvo. To sa stalo základom prosperity rodu. O ďalšie zveľadenie otcovho majetku a nadobudnutie obcí Nová Ľubovňa a Jakubany, zvučné meno rodu a v roku 1833 získanie armálesu a predikátu "de Neo Lubló et Jakubján" sa zaslúžil jeho syn Andrej.

SkryťVypnúť reklamu

Nešťastná láska

Zdá sa, že bohatstvo neprinieslo Probstnerovcom šťastie. Nakoľko sa im darilo v profesijnej oblasti, natoľko im osud nadelil problémy, smutné epizódy až tragédie v súkromí. Tak napríklad spomínaný Andrej sa po smrti svojej manželky oženil druhýkrát, čo by, pravda nebolo nič mimoriadne. Ibaže on, 56-ročný vdovec, si vzal za manželku už snúbenicu svojho syna Andreja ml., 22- ročnú Máriu Karolínu Fuchsovú. Prvorodeným dieťaťom z tohto manželstva bol syn Adolf (narodil sa v Levoči 30. marca 1816). V duchu rodinnej tradície vyštudoval baníctvo a okrem majetku v Levoči, Novej Ľubovni a Jakubanoch vlastnil aj nehnuteľnosti na Zemplíne v tokajskej oblasti. Finančne teda vôbec nestrádal. Aký bol jeho milostný mládenecký život, kým nestretol svoju životnú lásku, krásnu šľachtičnú Žofiu Jančovú, nevedno. Dosť na tom, že sa s ňou, mladučkou, tajne zosobášil proti vôli rodičov na Silvestra v roku 1848. V čase ženby mal už 32 rokov, ona len 18 (Probstnerovci boli totiž evanjelici, Jančovci katolíci). Postupne sa im narodili štyri deti Vojtech Andrej, Mária Žofia Amália Karolína, Žofia Adolfína Barbora a Oto Aurélius. Ich manželstvo však nebolo šťastné a po 10 rokoch sa de facto rozpadlo. V tom čase žilá celá rodina v kúrii v Jakubanoch. Aký bol vlastne Adolf? Nuž, ako to už k bohatým pánom a ich zábavám patrí, aj on náruživo holdoval poľovačkám. Jeho manželka ich dokonca označila ako divoké a bezuzdné. Ale nielen to. Adolf bol podľa nej chorobne žiarlivý, na čo mu ona vraj nedávala najmenší dôvod. Vyvolával časté scény žiarlivosti, bol k nej hrubý a manželské nezhody sa neobišli ani bez fyzického násilia, za čo Adolf strávil 3 dni vo vyšetrovacej väzbe levočskej sedrie. Vrcholom bolo, keď ho manželka napokon aj s ich 4 maloletými deťmi opustila. A aká bola Žofia? Mal dôvod Adolf žiarliť? Ťažko povedať. Isté je to, že bola naozaj veľmi pekná. Svedčí o tom aj jej obraz namaľovaný v životnej veľkosti, ktorý je dnes súčasťou interiéru minoritského kostola v Levoči. Pochádza od majstra Teodora Boemma, ktorý ju zachytil na plátne ako sväticu pod krížom (ako Mater Dolorosu). Dielo je svojím spôsobom mimoriadne zaujímavé stvárnením svätice. Chcel maliar azda niečo o nej naznačiť, keď ju zvečnil na obraze síce ako sväticu, ale s prekríženými nohami?

SkryťVypnúť reklamu

Vražda a samovražda

Akoby toho všetkého ešte nebolo dosť. Nasledovala oveľa horšia epizóda v živote tejto rodiny. Tragédia v pravom slova zmysle. Adolf Probstner bol bez svojej manželky a detí veľmi nešťastný a ich neprítomnosťou trpel. Sám sa bezúspešne pokúšal o urovnanie manželského sporu a o návrat svojej ženy. Dokonca s ním súcitili aj dedinčania, ktorí sa na vlastnú päsť vybrali za Žofiou a prosili ju, aby sa vrátila. Nič však nepomáhalo. Tak sa začal Adolf zaoberať myšlienkou samovraždy, ak sa manželka k nemu nevráti. O svojom úmysle upovedomil svoju rodinu. Na dverách i okenici svojej kúrie v Jakubanoch pripevnil oznamy o tom, že si nepraje byť vyrušovaný. Zúfalcovi sa rozhodol v ťažkej situácii pomôcť jeho dlhoročný priateľ a príbuzný Eduard Máriáši. Adolf sa na jednej strane chcel dať so svojou manželkou Žofiou rozviesť a žiadal Eduarda o intervenovanie u spišského biskupa. Po rozvode hodlal konvertovať na katolícku vieru. Na druhej strane zasa usiloval o návrat Žofie a usporiadanie ich manželského života. Máriáši tu chcel využiť Adolfovu neľahkú situáciu a snažil sa od neho získať za pomoc pri rozvode majetkový podiel z markušovského komposerátu. Počas Máriášiho návštevy u Probstnera v Jakubanoch 21. augusta 1861 sa medzi nimi strhla hádka a keď Eduard Máriáši neuspel so zamýšľaným prevodom majetku, adresoval niekoľko hanlivých slov jeho manželke. Toto už Adolf nezniesol a žiadal zadosťučinenie. Svojho protivníka vyzval na súboj a ponúkol mu zbraň. Keďže sa jej nechopil, ba k Adolfovi pristúpil ešte bližšie, ten na ňho v afekte zo vzdialenosti 3 krokov vystrelil. Nebola to smrteľná rana a Máriáši ešte stačil prejsť do vedľajšej izby. Druhým výstrelom ho už usmrtil. Smrtiace guľky z pištole sú dodnes súčasťou vyšetrovacieho spisu vraždy Eduarda Máriášiho ako "corpus delicti", uloženom v Štátnom archíve v Levoči, vo fonde Krajský súd v Levoči. Bezprostredne po čine Adolf Probstner zavolal richtára a nechal ho zapečatiť izby, kde sa tragédia odohrala a odovzdal sa do rúk spravodlivosti. Súdneho procesu sa však nedožil. Svoju životnú púť ukončil ako 45-ročný samovraždou ešte počas vyšetrovacej väzby, keď sa bodol vo väznici kuchynským nožom do srdca. Stalo sa tak symbolicky na Silvestra 1861, teda v deň 13. výročia jeho sobáša so Žofiou. Jej i deťom zanechal krátky, dojemný list na rozlúčku. V testamente im odkázal celý majetok. Nezabudol ani na slúžku či vychovávateľku detí, ani na lesných robotníkov a dedinčanov, ktorí sa mu snažili byť nápomocní. Zdá sa, že napriek všetkému ho mali radi. Adolf Probstner je pochovaný na levočskom evanjelickom cintoríne v spoločnom hrobe so svojím 5-ročným synčekom Otom, ktorý o necelé štyri mesiace po jeho smrti zomrel na šarlach. A Žofia? Zomrela o osem rokov neskôr ako 38-ročná vdova na tuberkulózu.

Alena Kredatusová, Štátny archív v Levoči

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 467
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 122
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 995
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 612
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 055
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 933
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 574
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 541
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu