medzinárodnú kritiku, že krajina zle zaobchádza s väznenými disidentmi.
Exkurzia so sprievodcom po nemocničných izbách hlavných väzníc pre mužov i ženy v Havane sa uskutočnila v čase, keď sa Komisia OSN pre ľudské práva v Ženeve pripravuje prediskutovať otázku dodržiavania ľudských práv na Kube. Príbuzní 75 disidentov, uväznených minulý rok, obviňujú socialistickú vládu kubánskeho prezidenta Fidela Castra, že protivníkov režimu drží v degradujúcich podmienkach, kde nemajú adekvátnu stravu ani lekársku starostlivosť. Ich stanovisko podporujú skupiny za ľudské práva. Novinári sa domnievajú, že pred ich návštevou sa dali väzenské nemocnice vymaľovať, keďže počas exkurzie bolo zo stien cítiť ešte čerstvú farbu.
Podľa šéfa Kubánskej komisie za ľudské práva Elizarda Sancheza lekári tiež presunuli z nemocnice dvoch pacientov so srdcovým ochorením, aby ich zahraniční reportéri nevideli. Riaditeľ nemocnice spolu s neuniformovanými predstaviteľmi rezortu vnútra počas prehliadky novinárom vysvetľoval, že všetkým 3 000 väzňom nemocnica poskytuje 24-hodinovú lekársku starostlivosť a uvedení dvaja pacienti sú v "stabilizovanom stave, bez akýchkoľvek problémov".
Sanchez, ktorý sám strávil za mrežami osem rokov, označil návštevu zahraničných novinárov vo väzenských nemocniciach za "propagandistickú operáciu s cieľom zakryť realitu kubánskych väzníc". Podľa jeho slov je na ostrove 200 väzníc a pracovných táborov a v nich viac než 300 politických väzňov. "Otázkou nie je to, či dostávajú aspirín, ale prečo sú vôbec väznení, keďže nespáchali žiadny zločin a sú len väzňami svedomia," podčiarkol Sanchez.
Kuba nepovoľuje návštevy svojich väzníc ani predstaviteľom Medzinárodného výboru Červeného kríža a minulý rok zamietla vstup na svoje územie vyslankyni Vysokého komisára OSN pre ľudské práva, Francúzke Christine Chanetovej. Podľa jej februárovej správy sú disidenti v kubánskych väzniciach držaní v alarmujúcich fyzických i psychických podmienkach, buď na samotkách alebo natlačení v hromadnej cele s "bežnými zločincami".
Kubánsky režim obviňuje disidentov z protivládneho sprisahania a plánovania Castrovho zvrhnutia v spolupráci s USA. Disidenti sú súdení na jednodňových súdnych procesoch a ich trest sa pohybuje až do výšky 28 rokov nepodmienečne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.