iné staré kultúry.
Hippokrates pred 2500 rokmi napísal, že "pri náhlych zmenách počasia by sa podľa možnosti nemali používať prostriedky proti zápche, ani robiť chirurgické zásahy do vnútorností skôr než desať dní po zmene povetria". V stredoveku bylinkári rozvinuli Hippokratove úvahy a proti negatívnemu pôsobeniu počasia predpisovali rôzne bylinky. V polovici 20. storočia vznikla v Nemecku nová vedecká disciplína - bioklimatológia, náuka o vzájomných vzťahoch medzi živými organizmami a podnebím. Jedným z jej odvetví je lekárska bioklimatológia, ktorá skúma vplyvy poveternostných zmien na ľudské zdravie.
Na zmeny počasia reagujú ľudia trpiaci na migrénu a od nich vyšla táto otázka na barometer v našom tele. Kanadský neurológ dr. Becker zistil, že z jeho 75 pacientov malo migrenózne bolesti hlavy vždy, keď začal viať teplý a suchý vietor z východných svahov skalnatých hôr. Podobné suché a teplé vetry sú na celom svete. Viacerí nemeckí výskumníci spájajú ich príchod nielen s vzrastom prípadov migrény, ale aj embólií, epileptických záchvatov, zápalov žíl a mŕtvic. Niektorí vedci tvrdia, že zhubné pôsobenie týchto vetrov spočíva v kolísaní barometrického tlaku, na ktoré je náš mozog veľmi citlivý. Rôzne atmosférické poruchy ako sú napr. búrky pôsobia výkyvy tlaku niekoľkokrát za minútu. Takéto výkyvy pôsobia nepriaznivo aj na duševný stav. Tým by sa dalo čiastočne vysvetliť, prečo pri určitých atmosférických podmienkach vzrastá počet dopravných nehôd. Nemecký spolkový ústav zistil, že počas studených alebo teplých vetrov sprevádzaných zmenami tlaku, sa nebezpečne znižuje stupeň sústredenosti vodičov.
Mnohí výskumníci naznačujú, že psychické poruchy sú najčastejšie v určitých mesiacoch. Samovraždy a pokusy o ne sú u mužov najčastejšie na jar, u žien začiatkom leta.
Náhle poveternostné zmeny pôsobia na naše nálady a zdravotný stav, dokonca môžu ohroziť aj život. Napr. pri prechode studeného frontu sa prudko zmení elektrický potenciál a vodivosť vzduchovej masy a to potom naozaj môže ohroziť život ľudí chorých na srdce. Španielski výskumníci tvrdia, že elektrické zmeny v atmosfére vždy predchádzajú o deň - dva frontálnym systémom, pretože elektrina sa v ovzduší pohybuje rýchlejšie. Tým by sa dala vysvetliť zvláštna citlivosť mnohých z nás, ktorí sa považujú za "rosničky" alebo prorokov počasia. Väčšina postihnutých reumatickými ochoreniami tvrdí, že sú schopní predpovedať počasie. Atmosférické poruchy sa u nich hlásia opuchmi a bolesťou kĺbov (ilustračná snímka ruky postihnutej artritídou).
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.