vyhynuli pri príchode moderných ľudí z Afriky. Americká antropologička Catherin Harvatiová z New York University skúmala 15 štandardných znakov na lebke neandertálcov, raných moderných ľudí (Homo sapiens fossilis), súčasných ľudí a primátov.
Jej výskum potvrdil, že rozdiely medzi ľuďmi a neandertálcami sú výrazne väčšie ako diferencie medzi poddruhmi ktorejkoľvek inej skupiny primátov - čo svedčí o tom, že neandertálci a moderní ľudia sú zrejme odlišné druhy. Neandertálec a moderný človek pravdepodobne ani nesplodili potomstvo, ktoré by sa podieľalo na evolúcii súčasného človeka.
Najnovšie analýzy fosílnych zvyškov pračloveka, ktoré urobili vedci z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu so sídlom v Lipsku, nepotvrdili, že by v dedičnom základe moderných ľudí dnešného typu zanechali neandertálci výraznejšiu stopu. Lipskí experti svojím najnovším výskumom dali tiež za pravdu už známym záverom antropológov, podľa ktorých neandertálci nepatria k priamym predkom dnešných ľudí. Považujú sa za slepú vetvu vývoja rodu Homo.
Niektoré fosílne nálezy však napriek tomu naznačujú, že moderní ľudia a neandertálci sa mohli stretnúť a priviesť na svet spoločných potomkov, ale tieto teórie sa doteraz nepotvrdili. Zdá sa, že vedecká diskusia o tejto otázke bude ešte dlho pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.