pôvodne súvislom a plochom skalnom masíve, ktorý bol budovaný z pevných, ale aj priepustných hornín, aby v nich mohla voda eróziou postupne rozširovať pukliny do spleti skalných tiesňav, roklín, okien a brán. Na Slovensku sú najznámejšími skalnými mestami Súľovské skaly, skalné mesto pod Rozsutcom v Malej Fatre a Dreveník, ktorý sa nachádza v Hornádskej kotline na Spiši, tesne vedľa jeho hradnej dominanty.
Skalné mesto Dreveník má oproti ostatným spomínaným jednu zvláštnosť - je tvorené v travertínoch a je svojim spôsobom na Slovensku jedinečné. Pôvodne plochá a celistvá travertínová kopa bola činnosťou vody rozrušená a vznikli v nej dve skalné mestá - Peklo na juhozápadnom okraji kopy a Raj, ktorý leží na východnej časti. Dĺžka celého komplexu Dreveníka je približne 2 kilometre, šírka priemerne 800 metrov a hrúbka travertínových vrstiev je až 100 metrov. Suma sumárum - ide o najväčší celistvý travertínový komplex na Slovensku. Navyše, susedí s ďalšími travertínovými kopami - Sobotiskom, Spišským hradným vrchom, Ostrou horou, neďaleko, hneď pri hlavnej ceste Prešov - Levoča je aj ďalšia kopa so známym minerálnym prameňom - Sivá brada. Jednoducho, srdce geológa, ale aj laického obdivovateľa plesá...
Ako sme už spomínali, Dreveník sa rozdeľuje na dve základné skalné mestá. Už ich názov napovedá niečo o charaktere. Peklo je pochmúrna spleť úzkych skalných chodieb, ktoré zvierajú steny až 40 metrov vysoké, aj v najhorúcejšom lete vanie z rôznych dier a jaskynných otvorov chlad. Najznámejšími skalnými útvarmi sú Čertova hlava, Centrálna veža, Žltá veža, Mravčia veža a ďalšie. Na druhej strane, Raj leží na okraji kopy a charakterizujú ho najmä rozmanité veže, ktoré však netvoria až také bludisko. Útvary ako Bašta, Červená veža, Táborová stena alebo Ohniskový kameň však stoja zato. Z centrálnej časti Raja vybiehajú na juh ďalšie zaujímavé skalné útvary. Interesantná je aj vrcholová plošina Dreveníka, z jej najvyššieho bodu (609 metrov) je krásny pohľad na okolie, teda Hornádsku kotlinu, blízke Branisko, Volovské vrchy a Levočské vrchy. Okrem výhľadu zaujmú aj typické krasové formy - závrty a škrapy.
Na Dreveníku si prídu na svoje skutočne všetci - je skalolezeckým eldorádom, na ktorom vyrástli generácie lezcov, dnes je lezenie kvôli ochrane prísne obmedzené. Jaskyniari zasa evidujú v jeho masíve vyše dvadsať jaskýň. Najznámejšími sú Ľadová (názov napovedá, že sa v nej počas celého roka drží ľad), Syslia, Veľká, Temná, Netopieria, alebo Puklinová, ktorá je z nich najhlbšia - až 100 metrov. Archeológovia zasa evidujú Dreveník ako významné nálezisko - počnúc paleolitom až po slovanské hradisko z 9. storočia. Mimoriadne vzácna je aj kvetena a živočíšstvo travertínovej kopy.
Všetko uvedené naznačuje, že Dreveník si zasluhuje okrem pozornosti aj prísnu ochranu. Dosť mu už uškodili lomy, najväčší bol na západnej strane nad Spišským Podhradím. Travertínovými doskami z Dreveníka je budovaných mnoho významných budov nielen na Slovensku. Jeho územie je chránené, zastrešuje ho Národná prírodná rezervácia Dreveník na takmer 102 hektároch.
BEDEKER
Prístup: Po žltej turistickej značke a náučnom chodníku, ktorý ho kopíruje, zo Spišského Podhradia (1/2 hodiny), alebo zo Žehry po tej istej značke (20 minút).
Zaujímavosti okolia: kostolík v Žehre, Spišský hrad, Sivá brada, Spišská Kapitula, Baldovské žriedlo, travertínové kopy Sobotisko a Ostrá hora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.