Podľa www.starpulse.com, www.eonline.com, www.celebritywonder.com a ďalších internetových zdrojov spracoval Robert BUČEK
Nehynúca ikona inteligentnej popmusic Sting pôsobí na svetovej hudobnej scéne už od druhej polovice sedemdesiatych rokov. Vyše päťdesiatročný hudobník a herec má aj v súčasnosti čo ponúknuť. Svojou neutíchajúcou vitalitou a posledným albumom Sacred Love charizmatický Brit opäť dobyl srdcia fanúšikov. Presahy do politiky a ekológie na koncertoch a diskutovaných turné posilnili renomé hviezdy. Nadácia Music Cares ho vyhlásila v predvečer odovzdávania hudobného ocenenia Grammy za osobnosť roka a to predovšetkým za jeho humanitné zásluhy. Spolu s manželkou Trudie Stylerovou bojujú už desiatky rokov za zachovanie dažďových pralesov a za práva pre ich pôvodných obyvateľov. "Každý je povinný angažovať sa v boji za dažďové pralesy a za svojich spoluobčanov," vyhlásil Sting. "Viete, toto je náš svet a všetci máme v ňom určitú úlohu."
Sting prišiel na svet 2. októbra 1951 v mestečku Wallsend, ktoré bezprostredne susedí s Newcastlom, nevľúdnym priemyselným centrom v ústí rieky Tyne na severe Anglicka. "Pochádzam z rodiny outsiderov - som najstarší zo štyroch súrodencov - a vždy som odmietal pripustiť, že by som mal dopadnúť ako naša família," úprimne priznal v jednom rozhovore. "Otec rozvážal mlieko, mama pracovala ako kaderníčka. Iste, sú to ctihodné zamestnania, lenže naša rodina stroskotala ako rodina. Vyrastal som v pekne zasratých pomeroch a jedinou možnosťou pre mňa bol únik." Rodina síce nikdy nepoznala skutočnú chudobu, deti však trpeli neustálymi hádkami rodičov a hrozbou rozvodu, ku ktorému sa odhodlali, až keď synovia a dcéry dospeli.
Na základnej škole Sting vynikal bystrosťou a podpriemernými výsledkami. Keď ale šlo o získanie štipendia na strednej škole v Newcastle, kam mali prístup len deti majetných rodičov, nenechal nikoho na pochybách o svojich schopnostiach. Elitný konzervatívny ústav ho poučil o jedinom: že je na správnej ceste von z Newcastlu a proletárskych vrstiev. Zraniteľnosť maskoval aroganciou. V jednom školskom roku mu vyniesla 42 fyzických trestov. A ešte v niečom bol stredoškolák Sting nedostižný. Doslova. Stal sa oblastným šampiónom v behu na 100 a 220 yardov. Bronzová medaila na národných majstrovstvách ho ale sklamala natoľko, že so športom skončil. Vo všetkom uznával len prvé miesto.
Málokto vie, že skôr ako sa stal Sting členom legendárnej jazzorckovej formácie The Police, učil v roku 1974 na miestnej základnej škole a hrával tiež na výletnej lodi ako barový muzikant. Ozajstný úspech zažil práve so skupinou The Police. Po piatich vynikajúcich štúdiových albumoch a miliónoch predaných nosičov sa The Police roku 1985 rozpadli, pričom práve Stinga označovali médiá za vinníka rozchodu. "Áno, ja som bol ten zlý. Pravdaže, vec nebola taká jednoduchá. Pred ôsmymi rokmi, keď sme skupinu zakladali, domnievali sme sa, že spolu dokážeme ponúknuť viac, ako priemer. Mysleli sme si, že by sme mohli hrať hudbu nového typu, ako to urobili aj Beatles na začiatku šesťdesiatych rokov. Po Synchonicity - a u mňa osobne po Every Breath - sme však už cítili, že všetko, čo by bolo prišlo potom, by bolo už len napodobňovaním. V rámci Police konceptu sme všetko dosiahli a všetko vyrozprávali. Prečo sme si teda navzájom nemohli dať možnosť zrealizovať vlastné predstavy?"
Minulý rok pri príležitosti 25. výročia založenia skupiny boli The Police zaradení do rock and rollovej Siene slávy a pri tejto príležitosti si po rokoch opäť spolu zahrali Stewart Copeland, Andy Summers a Sting.
Ako vlastne prišiel Sting (vlastným menom Gordon Sumner) k svojmu menu? "S Phoenix Jazzmanmi sme vystupovali v Newcastli. Na pódium som vystúpil v oblečení so žlto-čiernymi pásikmi, vyzeral som ako osa. Gordon Soloman ma nazval Žihadlom (Sting) a už mi to ostalo."
Sting, ktorého nedávno časopis Blender Magazine zaradil do päťdesiatky najsexi mužov všetkých čias, má za sebou dve manželstvá a šesť detí. Prvýkrát sa oženil v roku 1976. Po jeho boku stála Frances Tomeltyová, v tom čase úspešná herečka. "Bola v treťom mesiaci tehotenstva, okrem toho už mala syna, takže existoval dôvod na svadbu," hovorí spevák. Náhoda chcela, že Frances si vzala o štyri roky neskôr pod ochranu neznámu mladú herečku Trudie Stylerovú a spolu so Stingom vytvorili nerozlučnú trojicu. Ani nie o rok sa z kamarátov stali milenci a britská tlač spustila honbu za senzáciami. "Bolo to ako nočná mora, zlý sen, ktorý sa neskončí. S nikým som nehovoril a oni uverejňovali interview, ktoré som nikdy neposkytol." Na svet prišlo i druhé dieťa, ani ono však nezachránilo manželstvo. "Prvá žena, od ktorej som nechcel ujsť a hrať sa na rockovú hviezdu, bola Trudie. Život s Fran som už nedokázal udržať v normálnych koľajach."
Závratnou Stingovov sólovou kariérou, ktorá začala rozchodom The Police roku 1985, otriasol len jediný moment. V priebehu polroka pred zahájením svetového turné Nothing Like The Sun mu zomreli obaja rodičia. Len on sám vedel, že umelecká aktivita i prerod umelca v bojovníka za záchranu planéty boli útekom pred zanedbanou ekológiou vlastnej duše. Otcovu smrť vlastne prežil až po troch rokoch. Zmierený s ňou sa znovu narodil ako textár.
Hereckú kariéru odštartoval v osemdesiatom prvom roku v mysterióznej televíznej dráme Artemis 81 a vo filme Dennisa Pottera Brimstone And Treacle. Vďaka pochvalným kritikám si v nasledujúcom období mohol z množstva ponúk vyberať len tie najambicióznejšie: hral v sci-fi Dune, neskôr v snímkach The Bridge a Plenty tu dokonca po boku slávnej Meryl Streepovej. Zatiaľ poslednú epizódnu rolu dostal vo filme Guya Ritchieho, svojho dobrého kamaráta a manžela Madonny. "Dostávam veľa ponúk z Hollywoodu, ale nevidím dôvod, prečo by som ich mal prijať. Robím len to, čo prichádza spontánne."
Medzitým musel naďalej odolávať bombardovaniu bulvárnej tlače, ktorá okrem iných klebetila aj o tom, ako si s Trudie na obľúbených swinger-party užívali s mladými dievčatami. "Nedokážem bez Trudie robiť nič a už vôbec nie milovať sa s niekým iným," obhajoval sa Sting. Veľa sa písalo aj na tému používania sexuálnych praktík Ďalekého východu. "S Trudie sme stúpencami tantrického milovania. Dokážeme sa venovať jeden druhému aj osem hodín." Celé desaťročie trvalo, kým Sting predstúpil pred oltár po druhý raz. "Bola to najromantickejšia vec, akú som kedy urobil. Vzali sme sa na starom zámku. Počas obradu pršalo, ale keď sme sa pobozkali, vyšlo slnko."
Posledný Stingov album vyšiel v jeseni minulého roku pod názvom Sacred Love a je silno poznačený tragickými udalosťami z 11. septembra 2001. "Jedenásteho septembra, v deň útoku na newyorské Dvojičky som sa v Taliansku pripravoval na koncert," spomína bývalý frontman kapely Police. "Bolo to posledné na čo som mal chuť. Ale ľudia z celého sveta prišli na moje vystúpenie a vtedy som pochopil, že to musím urobiť ako istý druh terapie. Všetko, čo som odvtedy napísal, ovplyvnila táto katastrofa." I keď by Stingov nový počin mohol byť veselší a optimistickejší, bolo by nespravodlivé tvrdiť, že na ňom prevažuje predovšetkým depresívny, beznádejný alebo sarkastický tón. Sting na ňom nachádza aj riešenia, riešenia vo vnútornej, posvätnej láske, ktorej je treba navrátiť pôvodný zmysel a silu: "Žijeme v uzavretých komunitách a sme vystrašení svetom vonku. Ale pri bránach zúri búrka a my skôr či neskôr budeme musieť otvoriť a nejako sa s tým vysporiadať." Po hudobnej stránke na ňom Sting zachováva všetko to, čo k nemu neodmysliteľne patrí. Album je moderný, progresívny, invenčný, muzikantsky vybrúsený. Potvrdzuje Stingovu snahu šíriť prostredníctvom pesničiek humanitné posolstvá svojich názorov a myšlienok. Kiežby tieto myšlienky a názory vzklíčili v hlavách miliónov jeho fanúšikov (a nielen v nich).
Na záver už len jedno upozornenie: 5. júna tohto roku vystúpi Sting v Budapešti. Koncert, ktorý bude pre návštevníkov bezplatný, a ktorý bude súčasťou reklamnej kampane najväčšieho maďarského mobilného operátora, sa uskutoční na Námestí hrdinov. Myslíte, že by sa tam oplatilo zájsť?
* * *
Dúfam, že sa zo mňa nestane sexuálna legenda
Aký bol váš posledný rok?
"Veľmi zvláštny. Bolo to obdobie, keď sme si ako umelci museli nanovo prehodnotiť náš postoj k všetkému tomu, čo sme doteraz urobili. To, kto sme a v záujme čoho slúžime. Odpovede som nenašiel, ale každopádne toto obdobie sa javilo na vypovedanie týchto otázok ako najpriaznivejšie."
Ste známy svojou svojskou a pre vás príznačnou interpretáciou nabitou obrovskou energiou. Aký je to pocit, keď sa snažíte všetko toto predniesť na pódiu?
"Nuž, spievanie ma vždy veľmi rozpaľuje. Pre mňa je to ako lietanie - môžete sa vznášať ako vták, môžete padať, stúpať a opäť klesať. Predať takto zurkotavé myšlienky je veľmi osviežujúce, ale zároveň je to aj veľmi náročné."
Pomáha pri tom jóga?
"Robím jógu už 12 rokov a myslím si, že mi pomáha zvyšovať kapacitu mojich pľúc. Pri speve dokážem veľmi dlho podržať vysoké i hlboké tóny, oveľa dlhšie ako predtým. Azda teda spĺňa aj túto funkciu (smiech). V skutočnosti som sa nad tým nikdy nezamýšľal."
Kde píšete skladby, doma alebo v štúdiu?
"Veľmi veľa skladám vo svojom talianskom sídle v Toskánsku a v tamojšej malej skúšobni. Dávam si záležať, aby som bol pri skladaní sám. Mám tam malú knižnicu, vojdem, sadnem si a občas z nej s niečím vyjdem."
Máte tam veľa kníh?
"Áno. Jedinou zberateľskou vášňou, ktorej som podľahol, sú knihy. Mám aj také, bez väzby, ktoré si strážim od školských čias. Nikdy by som nevyhodil ani jedinú knihu. Priznám sa, veľmi nerád ich aj požičiavam (smiech). Sú to moje poklady."
Tento rok chystáte vydať autobiografickú knižku Book Of My Life, ktorá ale nebude obyčajnou monografiou, ale sa v nej budete vracať k detstvu prežitom v chudobných a nevľúdnych podmienkach severovýchodného Anglicka. Práce na knižkách sa často spájajú s titulom Dead Man´s Rope z albumu Sacred Love. Prečo?
"Táto pesnička je o smrti. Predstavoval som si muža zaveseného na povraze medzi nebom a peklom, zaveseného v studnici spomienok. Ja som do takej studnice spadol, keď som písal svoju knižku. Viem aké to je a nie je to nič príjemné. Je to tiež predstava muža, ktorý kráča deň za dňom svojim životom, snaží sa zbaviť zodpovednosti, ujsť svojim bolestiam, dúfa, že ony jedného dňa zmiznú. To však nejde. V určitom okamžiku musí človek byť na určitom mieste a vysporiadať sa s realitou. Potom sa dostaví uvoľnenie. Nedá sa od všetkého ujsť. Ja som to skúsil."
V skladbe Send Your Love spievate, že "nie je žiadne náboženstvo, iba sex a hudba, nie je žiadne náboženstvo, len zvuk a tanec, nie je žiadne náboženstvo, len posvätné vytrženie...". Ako ste to mysleli?
"Cítil som, že vo svetle udalostí 11. septembra a toho, čo sa dialo potom, bolo náboženstvo ako také používané len vo veľmi úzkom politickom zmysle. Len tak, aby sme pochopili, čo sme a kam patríme. Myslím, že náboženstvo je ďalší termín, ktorý potrebuje byť znovu definovaný. A tak som sa začal sám seba pýtať, čo sú vlastne moje náboženstvá? Jedno z nich je hudba, to druhé láska, romantická i fyzická, obe sú totiž cestou, ako sa dotknúť večnosti, nekonečnosti, vecí, ktoré nedokážeme popísať, porozumieť im, ktoré ale potrebujeme. A obe ich vytvoril Boh."
V jednom z rozhovorov ste spomenuli, že by ste sa dokázali Trudie sexuálne venovať aj osem hodín. Trváte na tom?
"Bol to len žart po alkoholovej noci, chceli sme napáliť Boba Geldofa. Dúfam, že sa zo mňa nestane sexuálna legenda (smiech). A okrem toho - osem hodín obšťastňovať ženu! To som už zarátal aj kino, dobrú večeru a dezert."
Je pravda, že s pribúdajúcimi rokmi postupne strácate sluch?
"Či hluchnem? Pozrite sa, ako druhý Bach!"
* * *
Curriculum Vitae Stinga
Skutočné meno: Gordon Matthew Sumner
Dátum a miesto narodenia: 2. októbra 1951, Wallsend, Newcastle, Tyne&Wear, Anglicko
Otec: Eric Matthew Sumner
Matka: Audrey Sumner
Súrodenci: Angela, Anita, Philip
Povolanie: spevák, hudobník, herec, aktivista v boji za ľudské práva a záchranu dažďových pralesov
Vzdelanie: Saint Cuthbert's Boys Grammar School, Warwick University Coventry
Manželky: Frances Tomelty-herečka (1976-1984, 2 deti), Trudie Styler-herečka (od roku 1992, 4 deti)
Deti: Joseph (27), Katherine (22), Mickey (20), Jake (19), Coco (14), Giacomo Luke (8)
Bývalý člen skupiny The Police.
Diskografia: The Dream Of The Blue Turtles (1985), Bring On The Night (1986), ...Nothing Like The Sun (1987), The Soul Cages (1991), Ten Summoner's Tales (1993), Fields Of Gold - 1984-1994 (1994), Mercury Falling (1996), The Very Best Of Sting & The Police (1997,1998, 2002), Brand New Day (1999), ...All This Time (2001), Sacred Love (2003)
Filmografia: Quadrophenia (1979), Radio On (1980), Artemis '81 (1980), Brimstone And Treacle (1982), Dune (1984), Plenty (1985), Bring On The Night (1985), Stormy Monday (1988), Julia Julia (1988), Lock (1989), Stock And Two Smoking Barrels (1998)
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.