vyrážkam na tvári "puberťákov" alebo na upokojenie, keď niekomu ‚tiekli' nervy.
V stánkoch na trhu vidíme poháre s tmavším aj svetlejším medom. Ktorý si kúpiť? Ktorý je kvalitnejší - kvetový alebo lesný? Každému chutí iné. Kvetový med má svetlejšiu farbu, je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu glukózy (hroznového cukru) a fruktózy (ovocného cukru) a tým vhodný ako výživový doplnok pre výživu detí, rekonvalescentov, športovcov atď. Lesný med býva tmavší, čo spôsobujú rastlinné farbivá v miazge drevín. V porovnaní s kvetovým medom obsahuje lesný med veľa minerálnych látok a stopových prvkov.
Pri bežnom uskladnení v byte alebo v komore med scukornatie. Nie je to žiadna chyba a je stále rovnako kvalitný. Ak ho chceme používať v tekutom stave, dajme pohár do vodného kúpeľa a postupne ho zohrievajme do 45 stupňov Celzia. Nemal by sa prehriať, čo sa stáva pri teplote nad 50 stupňov Celzia. Vtedy sa môžu v ňom znehodnotiť niektoré látky, čím by utrpela celková kvalita medu. Med vzhľadom na vysoký obsah cukru má samokonzervačnú schopnosť, ale aj tak by sme ho mali uchovávať v dobre uzavretej nádobe na suchom a tmavom mieste pri teplote do 15 stupňov Celzia. Med nemá rád priame slnečné svetlo.
Býva zvykom používať ošúchané odvolávky na dávnu minulosť, kedy bol taký alebo onaký prostriedok všeliekom. Med ním naozaj bol a sú o tom rukolapné doklady na stenách egyptských chrámov a pyramíd. Medom natierali rany, používali pri balzamovaní, ako krášliaci prostriedok, proti zápalom a rôznym opuchom.
Kozmeticky najúčinnejším včelím produktom je materská kašička, po ktorej sa vyhladia vrásky, ale významný je med i propolis. Ponúkame vám recepty na:
MEDOVÉ PLEŤOVÉ MLIEKO: Rozmixujeme 1 plod olúpaného kiwi, 125 ml čerstvo pripraveného lipového čaju, 2 čajové lyžičky medu a 125 ml plnotučného mlieka. Precedíme cez platienko, aby sme tekutinu zbavili tuhých ovocných častí. Pleťové mlieko môžete použiť hneď alebo ho odložiť do chladničky. Toto množstvo stačí na 2 - 3 použitia. Väčšie množstvo nepripravujte, prípravok by sa mohol pokaziť.
ELIXÍR NA CHORÉ HLASIVKY: (Odporúčame ho učiteľom a všetkým, ktorých povolanie je hlasovo náročné).
Postup: Asi 5 minút varíme jednu vrchovatú lyžicu vňate repíka v 400 ml vody a potom ho necháme 15 minút vylúhovať. Asi z jednej polievkovej lyžice tmavočervených kvetov ruže pripravíme nálev (sparíme ich a necháme asi 15 minút lúhovať). Obidva roztoky precedíme, zlejeme a keď je roztok vlažný, zamiešame do neho 1 polievkovú lyžicu medu. Podľa možnosti uchovajme roztok vlažný v termoske, aby sa taký mohol po celý deň piť (po troške). Elixír výrazne upokojuje a regeneruje preťažené hlasivky.
PROSTRIEDOK PROTI ZÁPCHE: Do 0,7 litra Zaječickej horkej minerálky (alebo minerálky podobného zloženia) privedieme do varu a vhodíme do nej 25 g listu senny alebo kôry krušiny - oboje dostať v lekárňach - necháme asi 15 minút lúhovať a precedíme. Do vychladnutej zamiešame 200 - 300 g medu. Užívame 125 ml raz denne, najlepšie na noc. Ak nezaberie prvá dávka, zopakujte ešte ráno a večer na druhý deň.
PRE PUBERTÁLNU PLEŤ: Majú vaši puberťáci problém s "pobodkovaným" čelom či nosom znova pred diskotékou alebo nebodaj prijímačkami. Situáciu môže zachrániť medová náplasť. Vymiešajte med s hrubou múkou na pastu a tú naneste niekoľkokrát denne (najlepšie 2 - 3). Pastu zmývajte z tváre vlažnou vodou a niekoľkokrát denne treba užívať dávky medu po 30 gramoch.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.