medzinárodných konferencií o Rómoch.
Orgovánová povedala asi toľko (TASR), že sociálna reforma i opatrenia ďalších ministrov idú proti samotnej vládnej stratégii, ktorá bola v apríli prijatá na riešenie integrácie rómskych komunít. Konkrétne, že znižovanie dávok napríklad odoberá prostriedky Rómom na integráciu.
Názor je to legitímny a môžeme o ňom viesť vyčerpávajúcu diskusiu, po ktorej napokon pani splnomocnenkyňa aj volá - viď nižšie. Najprv sa ale žiada povedať toto: Pani Orgovánová nemá čo kritizovať svojho zamestnávateľa. Politicky je to absolútne neprijateľné, bez ohľadu na mieru pravdivosti toho, čo hovorí. Nerobí tak pritom prvýkrát - zažili sme už aj televíznu debatu, v ktorej robila oponentúru ministrovi Kaníkovi. Je vecou elementárnej štábnej kultúry, že štátny úradník sa nepúšťa do verejných polemík o politike a už vôbec nie o krokoch svojich nadriadených. Zdá sa, že v tejto veci požíva pani splnomocnenkyňa akúsi pozitívnu diskrimináciu - neexistuje ešte jeden úradník na jej úrovni, ktorý by si toto dovolil. Jediný známy prípad je Ján Mojžiš, ktorý pri pive ohováral Dzurindu - a videli sme, ako skončil.
Medzinárodná konferencia však nie je krčma, ale stokrát vážnejšie miesto; p. Orgovánovej by asi mal niekto naznačiť, že aj pozitívna diskriminácia má svoje limity. Tu nejde o obranu vlády a jej politiky, ale jednoduchý fakt, že ak niekto berie štátny plat, nemôže sa prevteľovať do kože aktivistu. Príklady sú nákazlivé a hrôza pomyslieť, že sa štátna byrokracia začne takto prejavovať hromadne... Keby to bolo prvýkrát, čert vezmi - Orgovánová to však robí ako šport. Akoby kalkulovala s tým, že si môže dovoliť viac, než iný v jej postavení.
Postrehy pani splnomocnenkyne nie sú celkom v poriadku ani fakticky. Nikto iný, len ona je hlavným referentom vlády pre rómske záležitosti. Ak mala problém s vládnymi reformami, prečo mlčala až do vypuknutia nepokojov? Áno, ona viackrát povedala, že napr. pri sociálnej reforme sa jej partia okolo Kaníka na nič nepýtala. Minister hovorí presný opak, takže je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ale - prečo sa neozvala? Prečo z úradu splnomocnenkyne až do schvaľovania v parlamente nezaznelo, že ten a ten bod reformy ide proti vládnemu dokumentu o integrácii Rómov? To by nebola žiadna neposlušnosť, ale normálne pripomienkové konanie. Pani Orgovánovú začalo byť počuť, až keď sa spustili rabovačky... Kto iný ako ona mal poukázať na "veľký rozpor medzi vládnou stratégiou a reformami (...)"? A nie teraz v Budapešti, ale pred rokom či pol doma.
Orgovánová odkázala z Budapešti aj to, že nepokoje boli kľúčovým momentom, ktorý mal na Slovensku rozprúdiť verejnú diskusiu o postavení Rómov. Nestalo sa - konštatovala. A my sa pýtame, že koho chyba? Ak si pozrieme politické strany jednu po druhej, zistíme, že ani jedna nemá vypracovaný rómsky program. (Azda s výnimkou ANO, o ktorom sa po voľbách toľko diskutovalo, to je však iniciatíva jedného fanatika, ktorý sa nalepil na Ruska.) Od ktorého politika očakávala v tejto "skupinkovej" atmosfére, do ktorej sa ešte rozpadla koalícia, že začne diskusiu o Rómoch? Mali sa rozhovoriť novinári? To je súkromný sektor, oni si témami musia zarábať. Lídri rómskych parlamentov, strán a združení? Veď majú problém sformulovať tri súvislé vety. Tretí sektor? Možno. Ak ale splnomocnenkyňa chcela diskusiu, v prvom rade si mala vyliať srdce ona sama. A udať tón. Koľko článkov do médií napísala? Okrem vety, že reformy idú proti stratégii, dodnes nepoznáme ani základné piliere jej kritiky. Prečo sú prerobené dávky proti stratégii integrácie Rómov? Predsa ak motivujem niekoho k práci, tak ho tlačím k integrácii. Isteže, to je primitívny, prvoplánový výklad. Pani Orgovánová ale zatiaľ neponúkla vysvetlenie, prečo by tento jednoduchý vzorec nemal fungovať.
A vôbec: Je diskusia akútna? Boli nepokoje a minuli sa nepokoje. Všetci vieme, že rómsky problém je časovaná demografická gilotína a dlhodobo najvážnejší zo všetkých. Ale čo nového sa dá dodať? Nebolo už povedané všetko? Druhé vyplácanie dávok prebehlo v poriadku a v pokoji. Všetci nadávajú na malé podpory, ale hladom ešte nikto neumrel. Áno, toto je cynicky vedená diskusia... Tak nech vystúpi p. Orgovánová a povie nové argumenty. Vecne, konkrétne, doma na vláde. Nie v Budapešti.
Ak úradník nesúhlasí s politikou vlády, má jednoducho abdikovať. Také sú pravidlá hry. Ale dobre; v dnešnom portfóliu rómskych lídrov si ťažko predstaviť kompetentnejšiu osobu v pozícii splnomocnenca. Orgovánová o tri hlavy prevyšuje svojho predchodcu Danihela i všetkých rómskych vezírov, ktorí ju obtýždeň vyzývajú, aby zložila funkciu. Stromy však nikomu nerastú do neba - mala by sa integrovať. Ak už to je v tej vládnej stratégii...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.