apríla.
Politológ László Öllős povedal, že občania výberom prezidenta rozhodnú, aká osobnosť bude štát reprezentovať a aké hodnoty bude obhajovať. "Prezident nemá právomoc zmeniť politiku vlády napríklad v oblasti zdravotníctva. Je slabým prezidentom. Najdôležitejšou súčasťou jeho právomoci, je moc demonštratívna. Prejaví sa v tom, čo povie verejnosti a aké hodnoty bude preferovať. Preto treba uvažovať, kto z kandidátov je schopný obhajovať základné hodnoty demokracie a uplatňovať ich v každej politickej situácii."
Prezidentská kampaň bola nevýrazná. Uchádzači o post hlavy štátu sa stretávali s občanmi v regiónoch, žiadne megamítingy neboli. Nudná kampaň bola vo verejnoprávnej STV, kde sa kandidáti prezentovali len monológmi, polemická diskusia chýbala. Jediný živší duel sa odohral tento týždeň v televízii Markíza, kde sa stretli štyria kandidáti.
Pred piatimi rokmi sa prvého kola prezidentských volieb zúčastnilo takmer 74 percent voličov. Teraz sú odhady účasti skôr nižšie. "Pred piatimi rokmi bola priama voľba hlavy štátu politická téma, dnes to nie je zásadný problém. Ľudia majú navyše skúsenosť, že prezident výraznejšie nemieša karty," hovorí sociológ Pavel Haulík.
* * *
Voliči dnes v referende odpovedia na otázku, či chcú, aby poslanci parlamentu skrátili svoje volebné obdobie tak, aby boli predčasné voľby ešte tento rok. S petíciou za vyhlásenie referenda prišla odborová centrála. Aktívne sa pripojili opozičné strany Smer a KSS.
V roku 2000 sa z iniciatívy HZDS uskutočnilo rovnaké referendum. Skončilo sa fiaskom, zúčastnilo sa ho len 20 percent voličov. Zo všetkých referend na Slovensku bolo zatiaľ platné len jediné - o vstupe do Európskej únie.
Politológ László Öllős hovorí, že ak bude referendum úspešné, začnú sa vážne spory, do akej miery je výsledok podobného referenda záväzný pre parlament, hoci podľa ústavy výsledok pre parlament záväzný nie je. Výskumy ukazujú, že väčšina ľudí si praje, aby poslanci rešpektovali referendá. "Ak bude parlament automaticky akceptovať výsledok ľudového hlasovania, vytvorí tým precedens, ktorý sťaží existenciu zastupiteľskej demokracie na Slovensku," mieni politológ.
* * *
Hlasovať vo voľbách hlavy štátu i v referende sa bude len jeden deň. V krajinách Európskej únie sú jednodňové voľby bežné. Odpadnú aj problémy s nočným strážením volebných urien.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.