kandidátov. Zároveň však nebude odhovárať voličov od účasti vo voľbách, pretože je to ich slobodné rozhodnutie.
"Tvrdíme, že neexistuje väčšie a menšie zlo," odôvodnil rozhodnutie rozšíreného Predsedníctva SMK šéf strany Béla Bugár. Slovensko sa podľa neho aj vďaka pôsobeniu Vladimíra Mečiara vo funkcii premiéra a Ivana Gašparoviča vo funkcii predsedu parlamentu v rokoch 1992 a 1998 dostalo do medzinárodnej izolácie, a ako jediná krajina z V4 sa nedostalo do NATO. Bugár sa osobne 17. apríla voľby hlavy štátu nezúčastní.
Politik si pritom nemyslí, že by sa Slovensko kvôli výsledku prezidentských volieb, opäť dostalo do medzinárodnej izolácie. Slovenská republika je podľa neho, čo sa týka demokratických princípov oveľa pevnejšia a stabilnejšia v porovnaní s rokmi vlády Vladimíra Mečiara.
Výsledkom prvého kola prezidentských volieb podľa neho jedna vládna strana, ale aj celá koalícia dostala citeľnú a bolestivú facku. Domnieva sa, že je o je ten moment, ktorý by mohol byť indikátorom naštartovania sebareflexie. "Nemyslím, si, že je možné sa otriasť a ísť ďalej, všetko v poriadku, lebo predčasné voľby sa skončili tak ako sa skončili," spresnil. Neúspešné referendum je podľa neho pre koalíciu druhá šanca vládnuť ďalšie dva roky, ktorú vládne strany nemôžu premárniť.
Bugár zopakoval, že výsledok prvého kola volieb hlavy štátu je odplatou za to, že sa koaličné strany nedokázali dohodnúť na jednom prezidentskom kandidátovi. "To vyplýva z metódy, akým spôsobom bol oznámený prvý kandidát bez toho, že by s ostatnými bolo aspoň jedno kolo rokovaní," uviedol.
Bugár sa neobáva do budúcnosti koexistencie najvyšších ústavných činiteľov. Pripomenul, že aj súčasný prezident Rudolf Schuster vrátil do parlamentu viacero zákonov, ktoré sa však opätovne prerokovali a poväčšine aj schválili. Prezident so svojimi kompetenciami nemá podľa neho veľké možnosti zasahovať do praktickej politiky. "Jediná možnosť je v prípade zmeny vlády alebo po voľbách, tam samozrejme môže poveriť víťaza alebo aj takého, ktorý dlhšiu dobu nebude ochotný a schopný ani poskladať vládu, ale okrem toho žiadny problém nevidím," doplnil šéf SMK.
Dôležitá je podľa neho ústavná funkcia prezidenta a nie, kto ju vykonáva. Predseda SMK sa nechcel zatiaľ vyjadrovať k prípadným personálnym zmenám v koalícii či na poste premiéra. Treba podľa neho počkať na zasadnutie Koaličnej rady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.