Bratislava - O vzťahu prezidenta a šéfa tajnej služby sme hovorili s riaditeľom Slovenskej informačnej služby Ladislavom Pittnerom.
Vo funkcii prezidenta by Vladimír Mečiar dostával tajné správy SIS. Viete si predstaviť tento vzťah?
(Smiech) "V každom prípade prezident je zo zákona osoba, ktorá má právo dostávať informácie. Je na riaditeľovi SIS, aby posúdil, či informácie bude dostávať písomne a v plnom rozsahu, alebo len informatívne, pretože informácie sa dávajú adresátom zo zákona podľa toho, akú funkciu zastávajú. Nie všetky informácie, ktoré dostávajú ministri alebo predseda vlády, musí dostať prezident. A naopak, nie všetky informácie, ktoré dostane prezident, predseda parlamentu a predseda vlády, musia dostať aj ministri. Zo zákona má prezident na informácie právo a riaditeľ má povinnosť mu ich postupovať."
To hovorí zákon. Funkcie však zastávajú konkrétni ľudia a vaša politická história je odlišná od tej Mečiarovej. Ako by to teda fungovalo?
"Svojho času ako námestník riaditeľa federálnej tajnej služby som bol v situácii, že som poskytoval informácie predsedovi vlády Mečiarovi a predsedovi parlamentu Mikloškovi. Z tohto hľadiska je to skôr záležitosť občanov, koho si zvolia prezidenta. Ak bude zvolený, zo zákona mi plynie povinnosť, ktorú si musím plniť."
Poradcom pána Mečiara alebo zamestnancom prezidentskej kancelárie môže byť aj Ivan Lexa. Čo by to pre vás znamenalo?
"Za istej situácie by človek musel abdikovať."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.