zdaneniu, ale nevalorizujú sa. Návrh, aby sa dôchodok hlavy štátu zvýšil na 75 percent prezidentského platu totiž vládni legislatívci v januári
neodporučili schváliť a iný návrh, ktorý by ošetroval situáciu exprezidenta, zatiaľ neexistuje.
Schuster bude teda na tom po odchode do dôchodku podobne ako prvý slovenský prezident Michal Kováč. Ak sa do júna nezmení legislatíva, okrem 30-tisícovej penzie bude mať k dispozícii na základe vládneho uznesenia z roku 1999 ochranku, auto s vodičom a "technické zabezpečenie bytu". K tomu mu zrejme ostane diplomatický pas. Na rozdiel od poslancov nedostane ani odstupné.
Ak úradujúci prezident poberá 4-násobok platu poslanca, čo je okolo 190 tisíc korún mesačne, jeho mesačná renta by bola v prípade novelizácie zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny cca 142,5 tisíc korún. Vládni legislatívci svoje zamietavé stanovisko k návrhu na začiatku roka odôvodnili tým, že bývalý prezident nie je ústavný činiteľ. Odporučili, aby sa postavenie exprezidenta upravilo v osobitnom zákone, vysvetlila pre TASR Katarína Belická. Úlohu pripraviť takýto
zákon však nedostal žiadny rezort a ani Kancelária prezidenta SR podľa slov hovorcu Jána Fleho nevyvíjala v tomto smere žiadnu iniciatívu.
Okrem renty mal exprezident získať nárok na používanie služobného motorového vozidla, na ktorom by mohol najazdiť 20 tisíc kilometrov ročne a mohol by si zriadiť primerane vybavenú kanceláriu. Na vykonávanie odborných a administratívnych prác by mu kancelária prezidenta poskytla asistenta, ktorý by dostal 80 percent platu poslanca. Všetky náklady spojené s požitkami pre exprezidenta by išli na účet Kancelária prezidenta SR.
Prezident Schuster už skôr vyhlásil, že po skončení svojej funkcie je ochotný žiť z normálneho starobného dôchodku. "Nikdy nebudem pýtať korunu od štátu, aby mi dali viac, alebo menej. Som ochotný ako obyčajný dôchodca ísť do dôchodku s takým istým príjmom ako všetci ostatní za odpracované roky," povedal ešte 13. januára pre TASR.
* * *
V susednej Českej republike upravuje postavenie bývalých hláv štátov zákon o rente pre bývalých prezidentov republiky. Exprezident Václav Havel dostáva od decembra minulého roku mesačne rentu 50 tisíc českých korún, rovnakú sumu dostáva každý mesiac na prenájom a prevádzku kancelárie. Pred prijatím zákona niekoľko mesiacov poberal mesačný dôchodok 22 tisíc českých korún. Pri odchode z Hradu dostal aj odchodné vo výške 850 tisíc českých korún. Bývalý poľský prezident Lech Walesa bude doživotne dostávať polovicu príjmu prezidenta, príspevky na reprezentačné ošatenie a ochranku. Môže zdarma telefonovať z mobilného telefónu i z pevnej linky, jazdiť vlakom, lietať lietadlom, k dispozícii má štátny byt. V Maďarsku platí pravidlo, že pokiaľ prezident zastával svoj úrad dlhšie ako dva roky, má nárok na bývanie zdarma a plat, aký
mal počas výkonu funkcie. Prvý rok po odchode z úradu má nárok na ochranku a služobné auto. V Nemecku majú už viac ako 50 rokov zákon, podľa ktorého exprezidentom prislúcha nekrátený prezidentský plat. Nárok na bezplatný byt nemajú, ale môžu používať kanceláriu, majú k dispozícii sekretárku a služobné auto s vodičom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.