vzdal funkcie. Bugár doslova hovorí, že on by v Dzurindovej situácii "okamžite rezignoval".
Kniha má prevažne formu rozhovoru s Bugárom, otázky mu kladie šéf vydavateľstva Kalligram László Szigeti. "Keby Mikuláš Dzurinda 2. mája, deň po našom vstupe do Európskej únie, odstúpil, pomohol by politickej stabilizácii krajiny," hovorí Bugár.
Dodal, že Dzurinda by sa tak mal rozhodnúť bez nátlaku koaličných strán "po vnútrostraníckej diskusii". Predstavuje si to tak, že premiér by oznámil koalícii, že SDKÚ sa rozhodla vymeniť premiéra a navrhnúť napríklad Eduarda Kukana.
"Potom by sme začali rokovať aj so Slobodným fórom, aj s tými, čo vystúpili z ANO, či sú schopní a ochotní podporiť vládnu koalíciu," povedal Bugár. Ak by mala koalícia opäť 76 zaručených poslancov, "potom, ak by aj prezident nechcel poveriť zostavením vlády nového premiéra, by ani opozícia nemala väčšinu".
Bugár neuvažuje o takom variante výmeny premiéra, že by SMK vystúpila z vlády. Neobáva sa ani Dzurindovej reakcie na svoje slová. "Aj tak reaguje, ako reaguje. Môžem mať vlastný názor, ja za ním stojím, lebo nevidím novú alternatívu. Nech ma skúsi ukrižovať, aj tak ma už vyzýva, aby som bol chlap."
Úryvok z knihy:
Z vašich slov je zrejmé, že silne pochybujete o stabilite súčasnej slovenskej vlády. Čo by mal Mikuláš Dzurinda urobiť, aby bola koalícia znovu stabilná?
"Podľa mňa by bolo najmúdrejším a najčistejším riešením, keby sa pán premiér povzniesol nad svoje osobné záujmy a sústredil pozornosť na budúcnosť Slovenskej republiky, respektíve svojej vlastnej strany. Schopnosť zriecť sa vlastných záujmov predpokladá politickú kultúru európskeho formátu, štátnickú jasnozrivosť a obrovskú osobnú odvahu. Mal by si uvedomiť, že poslanci, ktorí prednedávnom opustili jeho stranu, sú ochotní sa vrátiť do vládnej koalície len vtedy, ak on rezignuje. Priznám sa, keby sa niečo podobné stalo mne, okamžite by som na post premiéra rezignoval. Keby Mikuláš Dzurinda 2. mája 2004, deň po našom vstupe do Európskej únie, odstúpil, pomohol by politickej stabilizácii krajiny a poskytol by šancu súčasnej vládnej koalícii a svojej vlastnej strane, aby dokončili reformy bez ďalších bezzásadových vyjednávaní; jemu samému by sa otvorila perspektíva, aby sa v budúcnosti vrátil do vysokej politiky ako dôveryhodný politik, možno aj rovnako dôstojne, ako kedysi generál Charles de Gaulle vo Francúzsku."
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.