vzdialenejšie rodiny. Znamená ale pre nás Veľká noc ešte to, čo kedysi? Doba sa mení, veci sa menia, možno aj pohľad nastupujúcej generácie na tento sviatok sa v čomsi zmenil.
Fero (20): "Keď som bol malý, tak som sa na to tešil. Ale teraz mi to chodenie hore-dole a polievanie pripadá skôr trápne. Oblievačka sama o sebe nie je trápna, ale to, že to už je skôr o peniazoch, lebo mladí to už nerobia z tradície, ale pre peniaze. Teším sa akurát tak na jedlo. Možno som už na to celé pristarý."
Jana (16): "Ja mám rada Veľkú noc, lebo je veľa jedla a voľno. A občas aj sranda. Oblievačku ešte považujem za tradíciu, lebo je to dosť o ničom, keď ťa nikto neobleje. Fakt sa už na to teším, lebo aspoň nebude pár dní nuda. A či pre mňa tento sviatok niečo znamená, tak o tom som veľmi nepremýšľala. Asi je to deň ako každý iný, len s tým rozdielom, že sa nejde do školy a máme doma pripravených veľa dobrôt. A samozrejme k tomu patria aj rodinné návštevy, len teraz neviem či ich mám považovať za dobro alebo za zlo."
Peťo (22): "No v prvom rade sa mi nechce stáť v kostole. A potom... neviem. Je fajn, že je pár dní voľna, stretnem sa s rodinou a tak. A je to ako Vianoce. Prídu, odídu a o rok sú tu zas. Voľakedy ma ako chlapca bavili oblievačky, ale teraz sa mi to zdá dosť stupídne. Maximálne keď sa mamka ráno umýva, tak ju fakt len trošičku ošpliecham vodou, aby som dodržal tradíciu a to je všetko."
Daniela (22): "Veľkú noc vnímam v prvom rade ako religiózny sviatok, avšak na jeho podstatu sa asi zabúda. Ja som ateistka, čo znamená, že to pre mňa znamená prázdniny. O veľkonočnom pondelku si myslím, že už je dosť zastaralý a veľmi sa vymyká obyčajným dňom. Ale naše tradície sú pekné a originálne. No musíme uznať, že podstata oblievačky sa už dávno stratila. Ale, samozrejme, pofŕkať symbolicky vodičkou je milé."
Martina (18): "Tak tradícia to rozhodne nie je. Možno ešte niekde na dedine áno, ale v mestách je to už len o tom, čo za to dostaneš (tým myslím samozrejme, čo dostanú chlapi). Akurát zničia dievčatám make-up a týždeň budú sušiť všetko oblečenie. Od tohto sviatku rozhodne nič neočakávam. No má ešte nejaký význam, teda aspoň ten, že tradície treba zachovať pre ďalšie generácie. Kam by potom táto krajina vlastne dospela, keby neboli žiadne tradície a zvyky?! Ale čo sa sviatku týka, ako dievča ma na ňom nič neláka ani neteší."
Majo (21): "Kedysi som mal veľmi rád tento sviatok. Veď viete klobásky, vajíčka, prázdniny a ľahko zarobené peniaze. Čo viac si človek môže priať? No dnes mi je to už celé ukradnuté. Proste som z toho už vyrástol. To jedlo nejako oželiem, prázdniny mi až tak nechýbajú a peniaze si viem zarobiť aj inak. Skočím len oliať ľudí, ktorých musím. Napríklad mamu, sestru, babky a tak. A život ide ďalej. Nemám sa prečo na Veľkú noc tešiť, ani si od nej nič moc nesľubujem."
Nikola (18): "Veľká noc je celá blbosť. Aj keď mám 18 rokov a chodia ma olievať vraj len zo srandy. Je v tom aj trocha tradície, ale to je už podľa mňa trápne. Pripadá mi to ako žobranie buď peňazí, koláčov, vajíčok alebo pijatiky, ktorú majú oblievači zvlášť radi, ako som si všimla. V podstate je to náboženský sviatok, aj keď veľa ľudí to už dnes takto nevidí. Ja sa teším akurát tak na typické jedlo a neočakávam od toho nič. Veď je to deň ako každý iný."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.