Mečiarovho volebného tímu Viliam Soboňa, podľa ktorého Clintonova podpora spočíva v tom, že Mečiarovi poslal fotografiu s podpisom.
Bývalý slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora však považuje Clintonovu údajnú podporu za krajne nepravdepodobnú.
Soboňa však tvrdí, že Clinton pred dvoma mesiacmi "osobne pri odosielaní tejto fotografie vyjadril aj slovnú podporu človeku, ktorý ju preberal". Odmietol však konkretizovať meno dotyčnej osoby, ktorá pozdrav sprostredkovala. "To sú ľudia zo zahraničia, ktorých mená môžeme len vtedy zverejniť, keď s tým súhlasia," dodal poslanec.
"Nezaznamenal som, že by prezident Clinton zmenil svoj názor na tieto roky," povedal Bútora.
Prezident Clinton úprimne vítal zmeny, ktoré nastali na Slovensku po voľbách v roku 1998 ako výraz odporu proti autoritatívnemu štýlu vládnutia, reprezentovanému práve Mečiarom a podporoval snahu Slovenska stať sa členom NATO, dodal Bútora.
"Považoval by som za prirodzené a poctivé voči voličom, keby volebný štáb zverejnil plné znenie údajnej podpory Billa Clintona," hovorí exveľvyslanec, podľa ktorého existuje zásadný rozdiel medzi zdvorilostným pozdravom a politickou podporou.
Americkí prezidenti takto nezvyknú vystupovať, pokiaľ ich k dotyčnému politikovi neviaže dlhodobý vzťah založený na spoločných hodnotách. "V opačnom prípade mám obavu, že takto zverejneným vyhlásením o údajnej podpore sa nám pred očami črtá možný štýl prezidenta v prípade Mečiarovho víťazstva. To znamená narábanie s informáciami, ktoré nemožno overiť," dodal.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.