centrálna banka, ceny potravín sa znížili, kým regulované ceny, ceny obchodovateľných tovarov a ceny trhových služieb vzrástli. V rámci regulovaných cien výraznejší rast zaznamenali ceny v oblasti vzdelávania, školského stravovania a zdravotníctva. Z položiek tvoriacich jadrovú infláciu poklesli ceny potravín, keď nižšie boli ceny spracovaných, ako aj nespracovaných potravín. "Ceny obchodovateľných tovarov boli ovplyvnené predovšetkým nárastom cien pohonných látok a v rámci cien trhových služieb najvýraznejšie rástli ceny služieb hotelov, kaviarní a reštaurácií," konštatuje NBS. Na rast spotrebiteľských cien v apríli by mali podľa centrálnej banky tlmiaco pôsobiť ceny potravín. Dynamika cien obchodovateľných tovarov a trhových služieb by mala byť nízka a stabilizovať by sa mali ceny pohonných látok. V marci sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,1 %, pričom regulované ceny vzrástli o 0,4 % a ceny položiek tvoriacich jadrovú infláciu o 0,1 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka dosiahla inflácia 8,2 % a jadrová inflácia 2,8 %. V priemere za prvé tri mesiace roka sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 8,3 %. Informácie TASR poskytol hovorca NBS Igor Barát.
Spotrebiteľské ceny v marci, ktoré v porovnaní s februárom stúpli o 0,1 % a medziročne o 8,2 %, analytikov pozitívne prekvapili. "Miera spotrebiteľskej inflácie sa v marci dostala na najnižšiu úroveň v tomto roku a zároveň najnižšiu úroveň od mája minulého roku," skonštatoval analytik Ľudovej banky Mário Blaščák. Cenový vývoj bol podľa neho v treťom mesiaci ovplyvnený hlavne poklesom cien v odbore potraviny, keď bol nad očakávania priaznivý hlavne cenový vývoj mäsových výrobkov v predveľkonočnom období.
"Z hľadiska štruktúry majú i naďalej rozhodujúci vplyv na vývoj indexu spotrebiteľských cien regulované ceny a zmena nepriamych daní, ktoré spoločne tvoria tri štvrtiny celkového nárastu v indexe," dodal. Lepšie výsledky v porovnaní s trhovým odhadom podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša len potvrdzujú opodstatnenie posledného znižovania kľúčových úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska (NBS). "Jadrová inflácia zostala v marci nezmenená na úrovni 2,8 % a nepotvrdila existenciu dopytových inflačných tlakov. Naopak, silnejúca koruna by mala v budúcnosti pomôcť brzdiť potenciálne inflačné tendencie," myslí si Gábriš. V najbližších mesiacoch by podľa neho mohli byť najväčším rizikom pre vývoj inflácie ceny pohonných látok a potraviny. "Ak by sa naše obavy nepotvrdili, inflácia začne klesať rýchlejšie a skôr," dodal.
Podľa analytika Tatra banky Elizeja Macha, celková medziročná inflácia by mala kulminovať v máji a ďalej počas roka by mala klesať. Pomerne nízke proinflačné impulzy očakáva v najbližších mesiacoch M. Blaščák. "Cenový rast niektorých potravinárskych komodít súvisiaci so vstupom Slovenska do Európskej únie 1. mája na celkovú infláciu pravdepodobne nebude mať výraznejší vplyv," myslí si. V tejto súvislosti možno podľa neho skôr očakávať zvyšovanie trhovej a cenovej konkurencie, ktorá by na vývoj spotrebiteľských cien mala pôsobiť priaznivo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.