Slovensko totiž na spoločnom trhu únie už nebude môcť využívať colne zvýhodnený dovoz ryže z ázijských krajín a bude musieť uplatňovať jej vyššie clá. U cukru sa zasa budú musieť dodržiavať vyššie ceny z trhového poriadku spoločenstva pre túto komoditu. Na očakávané zdraženie pritom reagovali väčšími nákupmi už aj slovenskí spotrebitelia.
Podľa predsedu predstavenstva najväčšieho domáceho obchodného reťazca COOP Jednota Adriana Ďurčeka v posledných týždňoch sa nákupy cukru zvýšili asi o 10 % a ryže o 5 %. "Zvýšenie cien oboch komodít konkretizovať nedokážeme. Veľa veci však vyrieši samotný trh, na ktorom panuje konkurencia a samotný obchod si uvedomuje nižšiu kúpnu silu obyvateľstva," hovorí Ďurček. Vyššie clá únie na dovoz ryže z krajín mimo európskeho priestoru sa dajú podľa Ďurčeka do určitej miery eliminovať jej nákupom v južných krajinách spoločenstva, ktoré ju tiež pestujú. Aj táto ryža je však z titulu vyšších nákladov tamojších producentov drahšia ako doteraz mohlo Slovensko dovážať z Ázie.
Riaditeľ bratislavského Výskumného ústavu poľnohospodárstva a potravinárskeho Gejza Blass vysvetľuje, že vysoké dovozné clo na ryžu EÚ zavádza práve na ochranu svojich producentov z južných štátov. V konečnom dôsledku však cena ryže z juhu Európy je podľa neho zhruba rovnaká ako ryža zaťažená clom pre krajiny mimo spoločenstva. Pri prepočítaní zvýšeného cla sa cena jedného kilogramu ryže podľa Blassa zvýši asi o 8,40 Sk. Po vstupe do EÚ by teda ryža mala stáť zhruba 30 Sk/kg. "Skutočné ceny však vzídu až z toho, ako sa k tomu postaví trh," hovorí Blass.
Zdražovanie cukru je zasa podľa Blassa ovplyvnené vyššími cenami z trhových poriadkov EÚ a podľa neho slovenské cukrovary v záujme splnenia podmienok spoločenstva s pestovateľmi cukrovej repy už teraz uzatvárajú zmluvy na výrazne vyššie kúpne ceny ako doteraz. Predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Ivan Kardoš spresňuje, že ceny za odber repy sa zvyšujú zo zhruba 1 200 na 1 900 Sk/tonu. Kardoš odhaduje, že po rozšírení únie sa spotrebiteľské ceny cukru na Slovensku zdvihnú z terajších 25 či 28 Sk/kg na asi 36 až 38 Sk/kg. Do tejto ceny sú podľa šéfa spolku zarátané už aj zhruba 10-% marže obchodníkov. Ostatné základné potraviny by už podľa Blassa nemali výraznejšie zdražieť. "Vyššie ceny môžu byť ešte u mliečnych výrobkov rovnako z titulu dodržania trhových poriadkov EÚ. Pri nich však pôjde o nižší nárast ako u ryže a cukru," dodáva Blass.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.