Vojtecha Tkáča. "Niet na čo čakať," povedal Tkáč. K fúzii preto možno dôjde ešte pred odchodom Gašparoviča zo strany do prezidentského paláca.
Podpredsedníčka HZD Marta Aibeková povedala, že rozhovory o zlúčení strán sa neskončili, len sa odložili, pretože HZD chcelo venovať všetky sily voľbám hlavy štátu. "Nemôžeme len jasať, že sme uspeli v boji o prezidenta, musíme myslieť aj na našu politickú budúcnosť," hovorí.
Gašparovič sa oficiálne ujme prezidentského úradu v polovici júna. Dovtedy bude zrejme viesť aj rozhovory s ĽÚ. Strany už vytvorili spoločnú kandidátku pre voľby do Európskeho parlamentu.
Podobnú situáciu ako HZD v roku 1999 zažívala aj SOP. Rudolf Schuster z čela strany odišiel a pod vedením Pavla Hamžíka začala postupne strácať popularitu, až celkom zmizla z politickej mapy. Niektorí jej členovia sa presunuli do Smeru. "Tiež sme o tom hovorili, keď sme predstavili kandidatúru Ivana Gašparoviča. Mnohí členovia mali obavy, že sa to môže stať, keď je strana viazaná na silnú osobnosť. Dúfam však, že sa to nestane," povedala Aibeková.
Nie je vylúčené, že časom sa bude Smer snažiť pohltiť aj Gašparovičovu stranu. Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová považuje za predčasné hovoriť o fúzii, keďže sa HZD zlučuje s ĽÚ. "Teraz sa nedá hovoriť o ponuke," podotkla. Aibeková povedala, že o takej možnosti v strane nehovorili.
Tkáč tiež povedal, že diskusie o zlúčení so Smerom neboli. Neobáva sa ani osudu SOP, pretože HZD i Ľudová únia majú opozičnú skúsenosť a zlúčenie ich podľa neho len posilní.
Problémy pri zlučovaní môže spôsobiť nestabilný parlamentný klub nezávislých poslancov, ktorý tvoria poslanci Ľudovej únie. "Niektorí sa správali, ako keby chceli odísť. Aj tieto veci sa musia vyjasniť," povedala Aibeková. Tkáč tvrdí, že v strane si vyhodnotia najmä niektoré hlasovania členov klubu pri vyslovovaní nedôvery členom Dzurindovej vlády.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.