demokracie v Iraku. Vyzdvihol tiež úspešné pôsobenie slovenských ozbrojených síl, ktoré podľa prezidenta USA preukázali "zručnosť a odvahu".
Ako ďalej uvádza prezident USA vo svojom liste, "naše spoločné úsilie o posilnenie bezpečnosti je trvalé a víťazné. Spoločne sme prešli hodný kus cesty v obnove slobody a dôstojnosti pre ľud Iraku, ale musíme ešte veľa urobiť."
Prezident USA tiež pripomenul, že osobitné úsilie treba vyvinúť v príprave transferu suverenity k 30. júnu 2004, keď sa úradu ujme dočasná iracká vláda. Podčiarkol aj úlohu Organizácie Spojených národov v politickom procese v Iraku a vyslovil očakávania o zapojení Bezpečnostnej rady OSN do tohto procesu.
MEDZITITUL: MZV: Španielske rozhodnutie stiahnuť vojakov z Iraku je nešťastné
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí nepovažuje za šťastné rozhodnutie Španielska stiahnuť do dvoch týždňov vojakov z Iraku. Slovensko o odchode neuvažuje. "Bolo by to nezodpovedné voči irackým občanom. Tento názor majú aj naši partneri v NATO a Európskej únii," povedal pre SITA hovorca MZV Juraj Tomaga.
Vláda si uvedomuje, že situácia v Iraku nie je ľahká, pribúdajú útoky a únosy cudzincov. Nie je však možné ustupovať zlu, zdôrazňuje diplomacia.
Nemenný postoj voči vojenskej prítomnosti v Iraku potvrdil minulý pondelok aj šéf diplomacie Eduard Kukan po schôdzke s maďarským partnerom Lászlom Kovácsom. "Súčasná situácia je naozaj ťažká, komplikuje sa, ale veríme, že sa medzinárodnému spoločenstvu, ktorého súčasťou je aj Slovensko, podarí nájsť riešenie, vedúce k stabilizácii a obnove demokracie v Iraku," povedal Kukan novinárom.
Kovács pripustil odchod ich vojakov, ak riziko prekročí isté hranice. MR má v Iraku tristočlenný prápor, ktorý pomáha pri preprave humanitárnej pomoci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.