Militanti lojálni radikálnemu šiitskému duchovnému Muktadovi as
Nový španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero v nedeľu nečakane vyhlásil, že nariadil návrat španielskych vojakov do vlasti v čo najkratšom čase. Pôvodne uvádzal, že stiahne vojakov z Iraku do 30. júna, ak dovtedy kontrolu nad situáciou vo vojnou zničenej krajine neprevezme OSN. Ako však v nedeľu vyhlásil, neexistujú žiadne náznaky, že by táto podmienka mala byť splnená.
Austrália, ktorá je jedným z najlojálnejších spojencov USA, Zapaterov krok odsúdila, a prisľúbila, že nebude nasledovať jeho príklad. "Je to zlé rozhodnutie a je to rozhodnutie, ktoré ľutujem. Povedie to k ďalším nepokojom," povedal premiér John Howard. K nečakanému rozhodnutiu Madridu sa včera vyjadrilo aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Jeho hovorca Walter Lindner odmietol rozšírené názory, že španielska vláda svojím rozhodnutím ustúpila pred teroristami. Lindner vyzval komentátorov, aby boli zdržanlivejší v takýchto obvineniach na adresu Madridu.
Do blízkosti švédskej ambasády v Iraku dopadla mínometná strela
Bagdad (TASR) - Mínometná strela včera dopadla do záhrady neďaleko švédskeho veľvyslanectva v irackej metropole Bagdad. Po jej dopade sa ozval silný výbuch, podľa irackej polície však pri incidente nebol nikto zranený. Zatiaľ nie je jasné, či bola terčom útoku práve ambasáda. Táto časť hlavného mesta bola terčom už niekoľkých útokov. Tie však nespôsobili vážnejšie škody. Švédske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že veľvyslanectvo je už od roku 1991 zatvorené. Podľa švédskych médií tam pôsobí iba 66-ročný iracký strážca, zamestnaný na tomto mieste už 35 rokov.
Švédsko bolo proti vojne v Iraku, pretože podľa neho bola porušením medzinárodného práva. Hoci táto severská krajina nie je členom NATO, jeho vojaci v súčasnosti pôsobia v Afganistane pod velením aliancie. Štokholm sa podieľa aj na mierovej misii v Kosove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.