skúškou bol monitor, ktorý však na väčšine škôl nebol známkovaný, a tak ho aj mnohí brali na ľahkú váhu. Ďalšou, u študentov veľmi obávanou skúškou je písomná maturita. Zvykne sa písať už začiatkom apríla, aby mali profesori dostatok času na jej opravu, teda až do konca mája. Vtedy prebieha ústna maturita, pre niekoho možno posledná náročná skúška a zároveň rozlúčka so študentským životom, pre iného vstupná brána do života vysokoškoláka.
Každá škola píše písomnú maturitu vo vlastnom vopred dohodnutom termíne a aj témy a žánre si určuje sama, respektíve ich vyberajú profesori slovenského jazyka. Na niektorých školách sú študenti s presnými témami oboznámení už vopred, na iných poznajú iba žánre a približný okruh tém. Žiak má presne stanovený čas na výber témy (15-30 minút) a na písanie (4 hodiny).
Tohtoročnými horúcimi témami boli jednoznačne Európska únia a terorizmus. Samozrejme vyskytovali sa aj klasické témy o živote, láske, vzdelaní a životnom prostredí.
"Žiaci sa väčšinou rozhodujú podľa žánru a najčastejšie si vyberajú úvahu, pretože si myslia, že uvažovať vie každý. Avšak úvaha je pomerne náročný žáner. V úvahe zohráva dôležitú úlohu originalita, v ktorej by sme mali preukázať našu inteligenčnú úroveň a rozhľad. Mala by obsahovať rečnícke otázky, cudzie slová, frazeologizmy a citáty. Práve nedostatok týchto prvkov, ktoré ju oživujú, je najčastejšou chybou, ktorej sa študenti pri písaní úvahy dopúšťajú. Osvedčilo sa ešte písanie fejtónu, ktorý si vyberajú väčšinou "vtipní žiaci", ktorí takto môžu preukázať svoj kritický pohľad na určitú situáciu. Najmenej obľúbenými témami sú odborné témy, napr. literárne, teda písanie referátov," prezradila nám profesorka slovenského jazyka na Gymnáziu Opatovská 7 v Košiciach, Zuzana Ištvánová.
Určite mnohých, ktorí to už majú za sebou zaujíma, ako bude prebiehať hodnotenie?
"V písomnej maturite sa hodnotí spracovanie žánru, témy, od ktorej sa nesmie odbočiť, gramatika, ale aj originalita alebo inteligenčná úroveň pisateľa. Najväčším problémom je to, že nie sú presne stanovené kritéria hodnotenia práce, a tak je hodnotenie viac subjektívne. Niekto má dobré myšlienky, vidí súvislosti a prezentuje svoj rozhľad, ale má množstvo gramatických chýb. Iný to má bez chýb, ale aj bez iskry."
Odpovedala na našu otázku. V súvislosti s množstvom zmien týkajúcich sa nových maturitných skúšok, ktoré nás čakajú už od budúceho roka, sme sa opýtali, či dôjde k nejakým zmenám aj pri písaní písomnej maturitnej skúšky.
"Začiatkom roka som sa zúčastnila 1.celoslovenskej konferencii učiteľov slovenského jazyka, kde padol aj návrh za zrušenie písomnej maturity. Väčšina učiteľov s tým súhlasila, keďže nová koncepcia maturity zahŕňa okrem povinného monitoru aj písomnú a ústnu časť. V písomnej časti by mohli byť úlohy týkajúce sa slovnej zásoby, tvorenia viet a gramatiky. Tým pádom by sa písomná maturita mohla po čase úplne zrušiť, pretože by bola zbytočná," dodala na záver.
Aké majú pocity z písomnej maturity tí, ktorí ju majú už za sebou? Ktoré témy si vybrali a či sa vôbec pripravovali, sme sa opýtali študentov košických gymnázií.
Lenka (19): "Keďže nás všetci strašili s témou Európska únia, tak som si večer niečo o nej prečítala a vypísala som si pár poznámok. Ale aj napriek tomu som sa nakoniec rozhodla písať úvahu, ktorej témou boli peniaze a vzdelanie. O peniazoch sa dá písať veľa, preto som bola s touto témou spokojná. S písaním slohov som nikdy nemala problém, takže sa mi to zdalo úplne jednoduché. Najprv som si načrtla pár bodov, ktorým som sa chcela venovať a potom som začala ihneď písať. Myslím si, že sa netreba kvôli tomu vôbec stresovať, určite každý niečo napíše."
Dominik (18): "Témy sme poznali už vopred, takže žiaden problém. Deň pred tým som sa do toho trocha pozrel, ale nič extra. Vôbec som sa z toho nestresoval, vedel som, že keď budem musieť, tak niečo 'vypotím'! Niektorí spolužiaci to fakt s prípravou preháňali, dokonca si napísali pár slohov, alebo si ich stiahli z internetu a nabiflili sa ich. Podľa mňa je to zbytočné plytvanie času. Ja som písal to, čo ma napadlo ako prvé a keďže som si vybral fejtón, tak som sa snažil byť aj trochu vtipný. S prácou som celkovo spokojný a verím, že budem aj so známkou."
Zuzana (19): "U nás na škole sme nemali presne dané témy, akurát nám prezradili, že určite bude niečo o Európskej únii, životnom prostredí a terorizme. Tak som zašla na internet a stiahla som si pár strán k týmto témam. Nakoniec mi to aj pomohlo, pretože som písala list Európanovi. Zo začiatku sa mi písalo veľmi ľahko, keďže som využila to, čo som si predtým naštudovala, akurát v závere som sa začala už trošku zamotávať. Celkovo som spokojná, tri strany je tak akurát. Odporúčam všetkým, ktorých to ešte len čaká, aby si pozisťovali témy a trocha sa do nich pozreli, určite to pomôže."
Rudo (19): "Pravidelne čítam noviny, tak som sa nijako špeciálne nepripravoval. Priznám sa, že deň pred tým som bol nervózny, ale pomohol mi obľúbený akčný seriál a ranný beh, pri ktorom som sa dobre odreagoval a zabudol na stres. Nakoniec z toho žiadne žalúdočné nevoľnosti nevznikli."
Autor: Nicole ŠESTINOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.