veľmi nestála skupina - študenti. Čo do veľkosti má približne 10%, no na základe svojho rôznorodého sociálneho postavenia a záujmov sa odlišuje od bežných štatisticky skúmaných vrstiev. Máme na mysli horné, stredné a dolné vrstvy, ktoré sú sociologicky omnoho homogénnejšie, stabilnejšie a tak je ich správanie ľahšie predvídateľné. Prezieraví politici však rok čo rok začínajú viac s ovplyvňovaním aj tejto časti populácie.
V rámci svojich regionálnych výjazdov je takmer pevnou súčasťou ich denného programu návšteva niektorej zo stredných či vysokých škôl. Veď ako naznačuje politologická teória, dňom zvolenia kandidáta za ústavného činiteľa začína opätovná predvolebná kampaň pre budúce volebné obdobie. Podľa v súčasnosti platnej legislatívy má možnosť navštíviť univerzitnú pôdu akýkoľvek ústavný činiteľ a odprezentovať odbornú prednášku. Väčšina vysokopostavených ústavných činiteľov bola pred nástupom do funkcie univerzitnými učiteľmi, pracovali na vedeckých pracoviskách, prípadne ich doterajšia prax z nich robí odborníkov na určitú oblasť. Používajú teda taktiku vedenia odborných prednášok na prezentáciu seba, resp. strany či hnutia, ktorého sú členmi. Takýmto spôsobom síce spĺňajú literu zákona, no ich vystúpenia sa častokrát pohybujú už na potencionálnej hrane únosnosti. Periodicita takýchto 'odborných sedení' je zväčša ovplyvňovaná 'volebným kalendárom'. Počas volebných rokov sú intenzívnejšie, roky tesne po voľbách sú na návštevy politikov chudobnejšie.
My sme sa opýtali niekoľkých študentov stredných a vysokých škôl, ako alebo či vôbec študentov ovplyvňujú prípadné návštevy politikov na školách vo formovaní ich názorov.
Karol (20): "Neovplyvňuje, je to šaškovanie. Príde nejaký minister, či premiér, urobí na škole rozruch, rektor si s ním podá ruku a pozve ho do kancelárie. Študenti si vypočujú 'hatlaniny', zatlieskajú, dajú dve-tri otázky, politik sa ospravedlní, že už nemá čas a odíde. Možno to má zmysel pre školu, nejaký lobbing, ale ináč je to strata času."
Martin (23): "Na škole máme takmer každý týždeň na besede politikov. Ja na ne veľmi nechodím, beriem to stále ako predvolebnú kampaň, veľmi im neverím. Nehovorím, niekedy ma ich slová aj oslovia, ale o nejakom ovplyvňovaní, či zmene názoru sa určite hovoriť nedá. Celkovo politike nevenujem veľa pozornosti."
Petra (24): "Ja osobne som proti návštevám politikov na univerzitách a to už nehovorím o stredných školách. Väčšinou ich vystúpenia nemajú žiaden zmysel. Odverklikujú si svoju prednášku a keď dostanú nepríjemnú otázku z publika, hneď to zahovoria. Človek si môže povedať, že mal možnosť stretnúť na chodbe v škole Schustera alebo Gašparoviča, je to spestrenie dňa, zaujímavý zážitok, ale nič viac."
Marianna (22): "Istý nemenovaný politik mi bol veľmi sympatický. Mala som z neho pocit, že je to dôveryhodný, schopný a inteligentný človek. Ale po tom ako som bola na prednáške a videla som priamo jeho reakcie na otázky, si myslím, že je to jeden arogantný a drzý človek. Na otázky okrem toho, že neodpovedal, sa začal ironicky uškŕňať a to ma úplne dostalo. Neviem, možno je to tým, že som veľa od neho očakávala, ale sklamal ma."
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.