očakáva zmeny na najvyšších postoch v HZDS!!!
Tri výkričníky sú ešte málo. Za trinásť rokov, čo existuje HZDS, si taký návrh nikto netrúfol vysloviť nielenže verejne, ale možno ani pošepky. Teda s výnimkou Kňažka v roku 1993, ktorý jediný sa odvážil proti Mečiarovi aj kandidovať za predsedu. Ani Moravčík, ani Gašparovič, ani Tkáč, ani iní renegáti a vyhnanci podobnú guráž nenabrali. Vraveli vždy len o demokratizácii, zmenách v stanovách a pod. Otázka je jasná - pripravuje sa v HZDS palácová revolúcia? Alebo sme počuli výkrik jednotlivca, ktorý svoju budúcnosť, na rozdiel od armády splustraníkov, nestavia na politickej kariére, keďže ako niekdajší riaditeľ Slovenských elektrární je už za vodou? A je mu fakticky jedno, čo bude nasledovať? Niet pochýb, že pod "najvyššími postmi" myslel Mikuš ten naj-naj-najvyšší: Vyjadroval sa v súvislosti s Mečiarovou volebnou prehrou a jeho grobianskymi televíznymi vystúpeniami.
Na prvý pohľad sa zdá, že Mikuš nie je osamotený. Ešte pred jeho vyjadrením vyšla správa o gratulácii novozvolenému prezidentovi od časti poslaneckého klubu HZDS, ktorá zároveň odmietla i Mečiarove verbálne a neverbálne odkazy z televíznych duelov; HZDS vraj má témy, o ktorých chce s Gašparovičom rokovať, a gratuluje mu k zvoleniu (ako je známe, Mečiar mu odmietol podať ruku). A viacero poslancov sa dištancovalo od predsedovho správania aj individuálne - predovšetkým Viliam Veteška, podpredseda NR SR i HZDS. To je postava, ktorá sa už teší v hnutí relatívne vysokej autorite.
Zhoda medzi Veteškom (a spol.) a Mikušom však existuje iba v odsúdení Mečiarových kreácií. Končí pri vyvodzovaní dôsledkov. Podpredseda NR SR doslova riekol, že žiadne senzácie čakať netreba a nijaký mimoriadny snem (čo je jediný orgán, ktorý by personálne zmeny mohol vykonať) sa konať nebude. Z toho priamo vyplýva, že nijaká veľká koordinácia či aspoň konzultácia krokov medzi nespokojencami nejestvuje. Čiže predbežne sa dá vylúčiť aj teória sprisahania, pripravovaného dlho vopred pre prípad Mečiarovho volebného prepadáku. Tomu nasvedčuje aj fakt, že Veteška dával blahoprianie Gašparovičovi podpisovať všetkým poslancom, pričom boli aj takí, ktorí sa nepripojili. Keby existovala nejaká konšpirácia, skalných mečiarovcov by v tejto fáze už určite obišli. Dedukcia preto môže pokračovať predpokladom, že Mečiarovi nič vážneho bezprostredne nehrozí. Vyzerá to skôr na spontánne výlevy ľudí, ktorí už majú komplexy z členstva v hnutí, čo nemá celkom duševne zdravého predsedu. Najmä v okruhu Viliama Vetešku vidieť dlhodobú "žiadzu" vyzerať normálne a nebyť spájaní s výčinmi Mečiara, ktorého sa nemôžu zbaviť, ale ani sa bez neho zaobísť.
Na radikálne riešenie, aké navrhuje Mikuš, niet teda v tejto chvíli dostatok presvedčivých signálov. Sotva tiež predpokladať, že by sa Mikušov výkrik stretol s nejakou hlasnejšou odozvou v regiónoch. Práve v nich leží najsilnejšie mocenské zázemie predsedu. Je vrcholne nepravdepodobné, že trnavský predseda by strhol na svoju stranu nejaké významnejšie štruktúry. Nie je ten typ, ktorý by ich dokázal získavať. Napokon, do svojich terajších funkcií v HZDS sa prebil ako spoľahlivý mečiarovec. Do pozície predsedu Republikovej rady vkĺzol po tom, čo za Tkáčom odišiel do Ľudovej únie jeho predchodca na tomto poste Ján Gabriel.
Ako pri každej (domnelej či skutočnej) rebélii v HZDS, situácia je neprehľadná. Nehodno vec banalizovať skratkou, že pokiaľ ide o Vetešku a spol., videli sme len imidžovku "normálnych", ktorú čas zmyje a všetko sa vráti do starých koľají. Aj keby už nevyvinuli nijakú iniciatívu proti predsedovi, platí pravidlo, že Mečiar doteraz vždy nemilosrdne udrel proti akýkoľvek príznakom vzbury. Platí teda aj to, že v HZDS sa schyľuje k ďalšej vyhladzovacej vojne. Povstalci si už veľmi nevyberú - ak nezvrhnú Mečiara, ten ich pekne pomaly a po jednom-dvoch popraví. Signatári gratulácie Gašparovičovi hrajú už o politické krky, na listine HZDS pre najbližšie voľby ich neuvidíme, ak len neprevezmú moc v strane. Tak nejako nabúral v HZDS aj Gašparovič... Tým nie je povedané, že štvrtý slovenský prezident sa bude volať Viliam Veteška...
Zvlášť zaujímavé bude, ako sa rozdelenie klubu HZDS odrazí na práci parlamentu. Už sme včera písali, že existujú dva scenáre opozičnej politiky, ktoré súperia vnútri klubu HZDS. Konflikt, ktorý sa v hnutí rozpútal, teda budú s iskrou v oku a zovretými žalúdkami sledovať aj Mikuláš Dzurinda a Robert Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.