EK: Chorvátsko môže začať rokovania o vstupe do únie
Štrasburg/Brusel (TASR) Európska komisia včera prijala chorvátsku prihlášku do EÚ a odporučila začať s krajinou prístupové rokovania, oznámili diplomatické zdroje v Štrasburgu.
Chorvátsko podľa návrhu stanoviska EK spĺňa politické kodanské kritériá, má fungujúcu trhovú ekonomiku a v strednodobom časovom horizonte bude schopné čeliť konkurenčným tlakom na trhu únie. Spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) označuje návrh za dostatočnú, Chorvátsko v nej však musí pokračovať. Ak sa s odporúčaním EK stotožnia na júnovom summite lídri členských krajín EÚ, prístupové rokovania so Záhrebom sa budú môcť začať. Chorvátsko dúfa, že stihne do únie vstúpiť spolu s Rumunskom a Bulharskom v roku 2007.
Honduras stiahne svojich vojakov z Iraku
Tegucigalpa (TASR) - Honduras stiahne svojich 370 vojakov z Iraku "v najkratšom možnom čase". Oznámil to v pondelok honduraský prezident Ricardo Maduro. "Informoval som koaličné krajiny, že (naše) jednotky sa stiahnu z Iraku. Nariadil som...vykonať toto rozhodnutie v najkratšom možnom čase pri zachovaní bezpečných podmienok pre naše jednotky," vyhlásil Maduro v televíznom a rozhlasovom prejave.
Vojaci z Hondurasu, ktorý je rozhodným spojencom USA v Strednej Amerike vykonávali v Iraku odmíňovacie práce a podieľali sa na zabezpečovaní zdravotníckej pomoci obyvateľom v strednej časti krajiny. Na rozdiel od Hondurasu vojaci zo Salvádoru a Dominikánskej republiky v Iraku zostanú a to aj napriek tomu, že sú začlenení pod španielske velenie a španielski vojaci Irak v najbližších týždňoch opustia.
Vodca Hamasu Ch. Mišál chce vytvoriť moslimský pakt proti USA a Izraelu
Jarmúk (TASR) - Vodca politického krídla palestínskej radikálnej skupiny Hamas, Chálid Mišál, vyzval arabské a moslimské krajiny na vytvorenie paktu, ktorý by porazil USA a Izrael.
"Náš boj je zameraný proti dvom stranám. Jedna z nich je najsilnejšia mocnosť na svete, Spojené štáty, a druhá je najsilnejšia mocnosť v regióne, Izrael," povedal včera Mišál pred stovkami ľudí v palestínskom utečeneckom tábore Jarmúk neďaleko Damasku. To je rozmer nášho boja. Nezvíťazíme, ak na druhej strane tejto bitky nebude stáť (spojená) arabská a moslimská strana, varoval Mišál.
Ukrajina žiada EÚ o väčšiu podporu
Kyjev (TASR) - Ukrajina vyzvala včera krajiny Európskej únie, aby jej väčšou dávkou príspevkov pomohli v boji proti ilegálnej migrácii a pašovaniu drog, ľudí a zbraní, keď sa hranice eurobloku budúci mesiac rozšíria až k tejto bývalej sovietskej krajine.
Georgij Kriučkov, predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, vyjadril na konferencii v Kyjeve, aby EÚ namiesto železnej opony nepostavila od 1. mája na hraniciach z Ukrajinou "oponu papierovú". Ukrajina, väčšinou poľnohospodárska krajina so 48 miliónmi obyvateľmi, bude mať po rozšírení únie s novými členskými štátmi - Slovenskom, Poľskom a Maďarskom - spoločné štátne hranice v dĺžke vyše 7000 kilometrov. Bývalá republika ZSSR ašpiruje na členstvo v NATO a EÚ, no udržiava úzke vzťahy aj so svojim susedom Ruskom.
Saddám sa vraj stále považuje za irackého prezidenta
Káhira (TASR) - Američanmi zajatý Saddám Husajn sa stále považuje za prezidenta Iraku. Zvrhnutý líder pritom zrejme nevie, čo sa v krajine momentálne deje.
S odvolaním sa na americkú právnu poradkyňu, ktorá Saddáma vypočula, to vo včerajšom vydaní tvrdí denník Aš-Šark al-Awsát. Podľa poradkyne Saddám na vlastnú žiadosť dostal papier a písacie potreby. Rádio, tlač alebo televízny prijímač však vo svojej cele nemá. Tiež má zakázaný kontakt s inými väzňami. "Ešte stále si myslí, že je prezidentom Iraku," povedala poradkyňa. Zároveň poprela správy, podľa ktorých je Saddám zadržiavaný na americkej vojenskej základni v Katare. Uviedla, že v decembri zatknutého exprezidenta držia ako vojnového zajatca v jednom z väzení v Iraku.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.