užšej spolupráci. Svojmu zvoleniu vraj Mečiar podriadil politiku HZDS v posledných dvoch rokoch, "čo bolo prekážkou efektívnej spolupráce opozície". To sa teraz údajne mení - po riadnych či predčasných voľbách je Smer "ochotný spolupracovať s kýmkoľvek na programe sociálne únosných reforiem".
Nuž - nezištný príspevok do vnútrostraníckeho zápasu v HZDS. Ale fajn - kto by nekul na Ficovom mieste železo za horúca. Podporiť vzburu v HZDS nemusí byť zlý kšeft. Len keby pri tom nevypúšťal z úst oblaky nezmyslov. To, že Mečiar dva roky podriaďoval kroky HZDS svojmu zvoleniu, je predsa nebotyčná hlúposť. Keby tento cieľ predseda HZDS skutočne programovo sledoval, neišiel by predsa do vojny so Smerom, ale zápolil by o jeho podporu, alebo aspoň neutralitu tak, aby si na chrbát nepustil silného konkurenta aj v opozičnom poli. Mečiar si ale svojou politikou podporu Gašparoviča priam vypýtal. Škoda rozprávať - Fico to má v hlave pekne pomotané.
Zaujímavé ale budú aj konzekvencie, ak k veľkej družbe s HZDS príde. Užšia dovolebná spolupráca Smer-HZDS sa totiž nedá odmyslieť bez ešte užšej povolebnej. To je neoddiskutovateľné. HZDS by bolo predsa bláznivé, keby si nevypýtalo zmluvné garancie nejakého strategického partnerstva. Veď šesť rokov o nič iného neusiluje, len o koaličného partnera. Problém je ale v tom, že koalícia HZDS-Smer by znamenala vážny medzinárodný hendikep Slovenska. Treba si uvedomiť zásadnú vec - nielen HZDS, ale ani Smer nepožíva v zahraničí dôveru. Vplyvné mienkotvorné inštitúcie a analytické dielne známkujú Ficovu stranu nie ako štandardnú sociálnu demkraciu, ale ako populistickú ľavicu. To je proste fakt - nech si prečíta svetové recenzie ku Gašparovičovi a pozadiu, ktoré ho podporovalo. Povolebný záprah Smer-HZDS by teda Slovensku dramaticky ubral na prestíži a imidži, so všetkými dôsledkami, a to ešte bez ohľadu na vecný obsah vládnej politiky. Ak si Robert Fico nie je vedomý, že plnohodnotne môže fungovať len ako partner v koalícii s terajšími vládnymi stranami, resp. ich časťou, ide o nebezpečnú úchylku a hrubú dezorientáciu na medzinárodnej scéne.
Nevraviac ešte o extrémistickom doplnku, o ktorý by sa musel vládny tandem Smer-HZDS vystužiť v prípade, že by nemali dohromady 76 mandátov. Ako tretí do partie prichádzajú do úvahy iba KSS a SNS. Je totiž naprosto evidentné, že žiadna strana súčasnej koalície by sa k tejto zostave nepridala. Fico môže na otázky, ktoré sa ho pýtajú na povolebných partnerov, vyhlasovať, že dnes je predčasné vládu zostavovať, lebo nevieme výsledky a percentá. Ak mu ale unikajú takéto najhrubšie súvislosti, každý hlas pre neho bude účasťou na budúcej devastácii Slovenska.
Že Ficovi vynecháva elementárna súdnosť, dokladuje i jeho kritika koaličných lídrov, že "krátko po ďalšej porážke (v prezidentskej voľbe, P.S) boli nastúpení v televíznych štúdiách, kde sa tvária ako najväčší chameleóni". Nechajme bokom vecné hodnotenie správania Dzurindu a spol., hoci absolútne nie je jasné, prečo by nemohli komentovať voľby len preto, lebo vyzývali k neúčasti, resp. nechávali rozhodnutie na voliča. Doslova neuveriteľné ale je, že takéto súdy vynáša ten istý Fico, ktorý sa len pred dvomi týždňami "pretŕčal po televíznych štúdiách" po referende, ktoré bolo jeho osobným fiaskom. Ide o neporovnateľné miery osobnej zainteresovanosti a teda aj zodpovednosti; koaliční bossovia vyzvali k neúčasti (resp. k slobodnému rozhodovaniu) a hoci si mnohí myslíme, že aj preto, lebo tajne si väčšmi želali Mečiara, ide len o domnienku, ktorú nie je možné nikdy dokázať. Mečiar nebol koaličný kandidát a na tom, že má hroznú povesť a väčšina národa sa ho bojí resp. považuje za blázna, sa Dzurinda, Bugár a Hrušovský podpísali tisíckrát väčšmi než Fico. Ich bývalé skutky a postoje deklasovali Mečiara v očiach väčšiny a teda nepriamo priviedli k víťazstvu Gašparoviča. Nie Ficova podpora.
A teraz si pozrime vzťah Fica a referenda: Predčasné voľby boli jeho dlhodobou a korunnou témou. On fakticky infikoval odbory, ktorým pomáhal organizačne, kádrovo i finančne s petíciou. V referendovej kampani bol Smer hlavným a de facto jediným viditeľným aktérom. Fico doslova zrástol s touto agendou. Výsledok - 70 percent ľudí mu odkázalo, že predčasné voľby nie sú ich problém. A tento Fico, ktorý po debakli obiehal všetky televízie a nehanbil sa hovoriť o "úspechu", vytýka politikom, ktorí majú s výsledkom druhého kola spoločné iba toľko, že v prvom potopili Kukana, že sa "pretŕčajú v televíznych štúdiách".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.