týždeň. Pravdu povediac, lepší čas si koalícia nemohla ani vybrať - v takom dezolátnom rozpoložení, v akom sa nachádza po prezidentskej voľbe, nebola ešte nikdy. A sú všetky predpoklady, že kým začne plénum, bude v ešte horšom.
Jediný, kto sa pred schvaľovaním reformnej nádielky tvári optimisticky, je - Zajac. Dosť hlasov vraj bude nielen na prijatie všetkých šiestich zákonov, ale aj na prebitie prípadného prezidentského veta. (Ktoré s istotou príde - či už balík zastihne ešte Schustera, alebo ho dostane pod ruky už Gašparovič.) Pri pohľade na koalíciu a Martinákovú je naozaj záhadné, z čoho odvodzuje minister svoj optimizmus. Jeho korene sú dôkladne skryté - ani s nasadením termovízie nevidieť jeden argument, ktorý by nenabádal ku skepse. Zákony, ktoré predkladá, by bol totiž problém presadiť i v časoch, keď reformný ťah vládnej koalície kulminoval.
Problémový sa javí predovšetkým zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Jeho základným princípom je oddelenie poisťovňami hradených a nehradených chorôb, úrazov a liečebných postupov. Najväčší boj, ktorý sa v parlamente zvedie, bude o zoznam tzv. prioritných diagnóz, ktoré zostanú "nad čiarou", teda majú byť naďalej tzv. bezplatné. Analýzy, ktoré sa v médiách objavujú, pritom hovoria, že Zajac už významne zľavil zo svojich pôvodných predstáv - v odbornej diskusii, ktorá trvala niekoľko mesiacov, sa čiara posúvala stále nižšie. Minister štartoval s úplne iným konceptom v jeseni posunul k verejnej diskusii zoznam NEHRADENÝCH diagnóz, z ktorého nezostal kameň na kameni a zmenila sa trochu aj filozofia: Do NR SR ide listina diagnóz poisťovňou HRADENÝCH. Sám minister dokonca tvrdí, že čiara je teraz v polohe, ktorá by nemala znamenať citeľnú zmenu oproti stavu, čo existuje (keďže mnohé úkony sa už dnes platia).
Pravda, to je jeho marketingový názor - iný majú poslanci. Nielen opoziční, ale aj koaliční, najmä z SMK a KDH. "Off record" otvorene hovoria, že ani v navrhovanej, zmiernenej podobe za zákon nezahlasujú. Zajac si preto už otvára zadné vráta - zoznam nie je písmo božie, odkazuje, nech konečnú hranicu medzi hradenými a nehradenými diagnózami vymedzia poslanci. To je pekné, problém je ale zrejmý - politicky priechodné nastavenie "čiary" bude znamenať aj vyššiu finančnú náročnosť celého systému. Princíp je logický - čím nižšie sa "čiara" spustí, tým vyšší podiel úhrad cez poisťovne, platené zo zdravotných odvodov. Základný problém (nielen) slovenského zdravotníctva však zostáva ten istý: Rok po roku sa zvyšujúca nákladovosť liečebných postupov, vyplývajúca z nadúvajúcich sa cien vstupov do systému a tiež z rastúcich nárokov pacientov. Nie je vidieť, ako toto riešiť, ak kalibrácia pomerov medzi hradenou a nehradenou liečbou nebude rozumná, ale - politicky priechodná. Možné to bude iba zvyšovaním zdravotných odvodov, resp. daní, alebo oboch.
Nový systém by mal znemožniť hromadenie dlhov poisťovní a nemocníc, keďže ďalší zákon stanoví, že za straty poisťovní už nebude ručiť štát. To je radikálny rez - koniec oddlžovacím manévrom, aké sme videli nedávno okolo kvíliacich lekární, ale aj stokrát predtým. Poisťovne sa pretransformujú na akciové spoločnosti, ktoré budú fungovať podľa obchodného práva. Táto zmena by mala vniesť racionalitu a úspornosť do systému - poisťovne sa stanú nákupcami služieb pre poistencov a budú motivované ustrážiť si finančnú bilanciu. Samy napríklad rozhodnú, s ktorými zdravotníckymi zariadeniami uzavrú zmluvy a ktoré nechajú padnúť. Aby sa netunelovali a nevykrádali, nad nimi i nemocnicami bude dozerať tzv. Úrad pre dohľad - o ňom je ďalší zákon. Reforma teda vytvorí i trochu novej byrokracie - prevádzka nového úradu nás bude stáť pol percenta zo zdravotných odvodov, podľa Zajaca zhruba 300 mil. ročne. Keďže ide o štátny orgán, otázka je, prečo nemohla stačiť jedna sekcia na ministerstve zdravotníctva.
Zmeny - tieto i mnohé ďalšie - vyzerajú trhovo. Iná vec je, či zaúčinkujú dostatočne, keďže nedotiahnutých riešení vidieť dosť; napríklad bude zachované prerozdeľovanie vybraných zdrojov medzi poisťovňami. To znamená, že segment trhu, v ktorom zostáva priestor na súťaž - doplnkové pripoistenie - nemusí byť dostatočne motivačný. Pochybností by však bolo na tri komentáre - fakt je, že ide o prelomový experiment. Základná pochybnosť musí byť preto v tejto chvíli politická; rovnalo by sa malému zázraku, keby pri svojom dnešnom stave slovenská snemovňa balík schválila. Vážne pritom je, že ak neprejde jeden zákon, celá stavba sa zrúti, pretože vzájomne sú všetky úplne previazané (okrem zákona o záchrannej službe). Čo potom? V rozpočte je na oddĺženie zdravotníctva už pripravených 18 miliárd. Opäť sa vlejú do deravého systému???
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.