dlhu zmeškal trojmesačnú lehotu na rozhodnutie o sťažnosti pre porušenie zákona v ďalších štyroch prípadoch.
Podľa Lipšica by sa to nikdy nemalo stať. Bude potrebné zistiť, kto sa pochybení dopustil a vyvodiť konzekvencie, zdôraznil. "Nemôžeme si dovoliť nechať osoby, ktoré robia takéto prešľapy, aby ich robili bez akéhokoľvek potrestania, to nie je prijateľné," dodal.
Šéf rezortu vnútra Vladimír Palko nevylúčil, že sa bude prípadom zaoberať aj polícia. "Sú kauzy, kde sú aj rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, respektíve niektoré divné okolnosti týchto rozhodnutí, predmetom trestného stíhania," zdôraznil. Palko je presvedčený, že jeho kolega "Daniel Lipšic postupuje maximálne razantne v rámci všetkých kompetencií, ktoré má k dispozícii".
Ako včera informovala hovorkyňa GP SR Svetlana Husárová v prípade zmeškaných káuz išlo napríklad o trestné činy podvodu, kde bola spôsobená škoda za milión korún, ako aj o trestný čin neodvedenia dane, kde štát prišiel o takmer 900 tisíc korún. Generálna prokuratúra SR sťažnosti podala v októbri a novembri minulého roka. Podľa Trestného poriadku mal Najvyšší súd lehotu na rozhodnutie o sťažnosti pre porušenie zákona tri mesiace, napriek tomu vo veciach v stanovenej lehote nerozhodol. V prípade kauzy generála Mariána Mikluša, ktorá súvisí so 60-miliónovou deblokáciou ruského dlhu, došlo prvýkrát v histórii NS SR k zmeškaniu zákonných lehôt. Generálna prokuratúra SR však zistila ďalšie štyri prípady zmeškania zákonných lehôt v sťažnosti pre porušenie zákona. Ide o mimoriadny opravný prostriedok, keď NS SR v prípade zistenia, že bol porušený zákon, môže kauzu opätovne otvoriť. Po zmeškaní lehôt senát NS SR môže vysloviť iba tzv. akademický výrok, ktorý už nemá žiaden právny dopad na kauzu.
Podľa informácií z prostredia justície nemuselo ísť o omyl, pretože takéto závažné prešľapy sa ešte nikdy v minulosti nevyskytli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.