aj on prenechá kompetencie podpisovať medzinárodné zmluvy vláde. Včera na prvej oficiálnej tlačovej konferencii po voľbách vyhlásil, že si vzhľadom na súčasnú situáciu v koalícii a rozdielne názory opozície toto právo ponechá ako poistku.
"Z tohto dôvodu budem arbitrom a chcem si ponechať toto ústavné právo," povedal Gašparovič. Dodal však, že ak sa vláda a parlament dokážu na medzinárodných zmluvách dohodnúť, "rád im prenechám túto právomoc".
Politológ Grigorij Mesežnikov nepovažuje za dobrý signál, že Gašparovič mení svoje pôvodné názory na kompetencie a potvrdzuje to, že "bude chcieť maximálne využívať aj iné právomoci". Tým, že si ponechá právo podpisu medzinárodných zmlúv, chce podľa Mesežnikova "zvýrazniť odlišnosť medzi názormi opozície, ktorej bol kandidátom a koalície".
Gašparovič včera povedal, že sa chce aktívnejšie venovať zahraničnej politike a snažiť sa pre ňu "spoluvytvárať koncepcie", pričom mieni vychádzať z programu vlády.
Zopakoval, že ústavou dané kompetencie prezidenta sú postačujúce. "Bude záležať na mne, ako ich budem využívať." Nevylučuje, že bude v budúcnosti požadovať ich zvýšenie, najmä v súvislosti so vstupom do Európskej únie a jeho úloh, ktoré sa môžu objaviť. Seba nepovažuje za euroskeptika ani euronadšenca.
Budúci slovenský prezident vo svojej vízii zahraničnej politiky načrtol, že členom V 4 by sa perspektívne mohli stať Ukrajina aj Rakúsko.
(rk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.