Slovenska (ZMOS) predstavitelia samosprávy.
Nižňanský pripúšťa nedostatky v legislatíve. Ako vážny problém vidí nedotiahnutie financovania prenesených výkonov štátnej správy na samosprávu. "Treba naozaj ešte toto znova prehodnotiť, lebo štát si u obcí objednáva svoje výkony a to znamená, že je to na báze akejsi zmluvy," povedal včera pre TASR. Štát by mal podľa Nižňanského samosprávu financovať načas, aby ho obce nemuseli "úverovať".
Doteraz sa nenaplnil ani zákon o financovaní školstva a školských zariadení, kde by mal štát podľa zákona dať zriaďovateľom škôl 95 percent prostriedkov v porovnaní s minulým rokom.
"Za tým celým je okrem vecného dialógu určite aj vplyv súčasnej politickej atmosféry v štáte," podotkol Nižňanský na margo atmosféry na sneme. Podľa neho keďže teraz je vláda nepopulárna, ostatní sa "radi pridajú". Prvýkrát vážne vníma, že "toto nie je len snem o nejakých technických detailoch, ale má i politický podtón", vzhľadom na to, že starostovia sú i komunálni politici.
Pripravovanú fiškálnu decentralizáciu v základe považuje splnomocnenec vlády za správnu. Naznačil, že každá vláda sa ťažko vzdáva svojich financií. Všetky zúčastnené strany vyzval sadnúť si za rokovací stôl, lebo nezrealizovaním fiškálnej decentralizácie by prehrala iba samospráva.
Delegáti snemu mali k priebehu reformy verejnej správy kritické výhrady. Starosta Jaslovských Bohuníc Peter Ryška poznamenal, že "v tomto štáte je bordel, daný volebným zákonom". Premiéra označil za dobrého rétorika, ktorý oklame aj prístroj na skúšanie pravdovravnosti. "Mal som pocit, že žijem v inej krajine," konštatoval na margo premiérovho prejavu. Od Dzurindu čakal štátnický prístup. "Nebol to štátnický prístup, nedal nádej ani východisko," doplnil. Podľa Ryšku nie je dobré, keď premiér, šéf reformy a minister financií sú kamaráti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.