ochranné opatrenia. Veľvyslancom členských štátov únie to včera v Bruseli oznámil generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Fabrizio Barbaso.
Upozornil ale, že ochranné opatrenia môže komisia uplatniť až do troch rokov po vstupe nových krajín a v prípade vážnych problémov počas tohto trojročného obdobia „nebude váhať" s ich využitím, ak sa ukážu ako najvhodnejšie opatrenie, ako zabezpečiť rešpektovanie pravidiel EÚ. „Hoci v istej etape komisia uvažovala s uvalením ochranných opatrení najmä v oblasti bezpečnosti potravín, táto hrozba presvedčila dané krajiny, aby urýchlili prípravy," prezradil generálny riaditeľ.
Barbaso skôr očakáva, že v prípade rôznych problémov s novými krajinami bude komisia uplatňovať bežné opatrenia, tak ako je tomu aj v prípade súčasných členov. Bude tomu tak zrejme v druhej problematickej oblasti - budovaní úradov na vyplácanie poľnohospodárskych dotácií (platobná agentúra, kontrolný systém IACS). „Bez príslušných administratívnych štruktúr nebudú nové krajiny schopné plne čerpať fondy, ktoré im boli pridelené," upozornil Barbaso.
Tradičným opatrením je priestupkové konanie voči členskému štátu, ktorý porušuje legislatívu únie. To sa môže po niekoľkých varovaniach skončiť až žalobou proti členskému štátu na Európskom súdnom dvore. Podobnú správu v pondelok v Luxemburgu prednesie ministrom zahraničných vecí EÚ komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.