väznici, ale naozaj má aj prevýchovnú funkciu. Tvrdí to ministerstvo vnútra, ale aj právnici a psychológovia.
Zámer rekodifikácie Trestného zákona privítal trestný právnik Vladimír Čečot. Okrem iných výhod vyzdvihol aj to, že štát ušetrí peniaze, ktoré by inak dal na väzňa za mrežami. Teší sa aj šéf Slovenskej komory advokátov Štefan Detvai: "To je to, čo tu dávno chýbalo."
Domáce väzenie, či povinné práce sú vo vyspelých krajinách úplne bežné a súdy ich ukladajú najmä za neúmyselné trestné činy.
Psychológ Anton Heretik tvrdí, že alternatívny trest je účinný najmä u tých, ktorí trestný čin spáchali po prvý raz. "Na jednej strane je potrestaný obmedzením osobnej slobody a na druhej strane sa na ňom nepodpíšu negatívne účinky výkonu trestu." Odmieta názor, že domáce väzenie nie je trest, lebo páchateľ je v dôverne známom prostredí. Aj zákaz slobodného pohybu podľa neho veľmi obmedzuje. "Odsúdený má pocit, že je potrestaný, pretože sa musí niečomu podriadiť," tvrdí Heretik. Odsúdeného nepokazí väzenie a ľahšie sa vráti do normálneho života, s čím majú páchatelia spravidla najväčší problém.
Páchateľa odsúdeného na domáce väzenie budú kontrolovať probační a mediační úradníci. V budúcnosti sa počíta s technickými prostriedkami, uvažuje sa o elektronických náramkoch. Sú však drahé a dnes sa nedá odhadnúť, kedy sa na Slovensku objavia.
Časť verejnosti sa obáva, že ľahšie tresty si v budúcnosti dokážu vybaviť najmä bohatí ľudia. Martina Tabačíková, ktorá má na ministerstve spravodlivosti na starosti probačných a mediačných úradníkov, si myslí, že obavy sú zbytočné. Tvrdí, že podobné kuvičie hlasy sa ozývajú vždy, keď sa zavádza nejaký alternatívny trest.
Novým trestom budú aj povinné práce. Páchatelia ich budú vykonávať v prospech fyzických a právnických osôb, mimovládnych organizácií, nadácií a podobne, v maximálnom rozsahu do 300 hodín.
Novela Trestného zákona počíta s tým, že sa trestné činy od 1. 1. 2005 rozdelia na dve kategórie. Ťažšou bude zločin, menej závažné trestné činy budú kvalifikované ako prečin. Práve ich páchatelia budú môcť dostať alternatívny trest. Prečinom bude trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo úmyselný trestný čin, za ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou sadzbou neprevyšujúcou päť rokov.
Ak zmeny parlament schváli, platiť budú od 1. 1. 2005.
Návrhy ministerstva spravodlivosti
Trest domáceho väzenia
* až na jeden rok môže byť udelený za prečin,
* počas výkonu trestu musí byť odsúdený vo svojom obydlí - vrátane prináležiacich vonkajších priestorov, musí viesť riadny život a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak bude nariadená,
* odsúdený môže obydlie opustiť až po súhlase probačného a mediačného úradníka alebo orgánu, ktorý spravuje technickú kontrolu nad odsúdeným. Môže tak urobiť iba na nevyhnutne potrebný čas,
* ak si odsúdený nebude plniť povinnosti, trest sa mu zmení na nepodmienečný tak, že dva dni nevykonaného trestu sa rovnajú jednému dňu nepodmienečného trestu odňatia slobody.
Trest povinnej práce
* trest povinnej práce môže súd uložiť so súhlasom páchateľa vo výmere od 40 do 300 hodín, ak ho odsudzuje za prečin, za ktorý zákon umožňuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou do päť rokov,
* trest si musí odsúdený odpykať najneskôr do jedného roka od nariadenia výkonu trestu,
* trest povinnej práce súd neuloží, ak bude páchateľ dlhodobo práceneschopný alebo invalid,
* trest odsúdený vykoná osobne a v čase osobného voľna,
* ak si odsúdený nesplní svoje povinnosti, zmení sa mu trest na nepodmienečný tak, že za každé dve hodiny nevykonanej práce nariadi jeden deň nepodmienečného trestu odňatia slobody,
* súd bude môcť upustiť od výkonu trestu povinnej práce, ak sa odsúdený v čase výkonu trestu nie z vlastnej viny stane trvalo práceneschopným alebo invalidom, či z iných závažných dôvodov.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.