výkon nedal dosť peňazí. Teraz ide zmeniť spôsob financovania. Samospráva už nemá žiť z dotácií z rozpočtu, ale z daňových príjmov, ktoré jej štát odovzdá.
Vyššie územné celky a obce si majú okrem iných príjmov podeliť aj výnos dane z príjmov fyzických osôb, ktoré doteraz išli do pokladne štátu. Sociológ Ľubomír Falťan upozorňuje na riziko, že touto cestou sa budú prehlbovať regionálne rozdiely. "Malé sídla sú zväčša prestarnuté, príjmy fyzických osôb tam budú nižšie, ako tam, kde je viac ekonomicky aktívnych." Podľa neho by sa nemalo hovoriť len o tom, ako samosprávu financovať, ale aj o tom, ako do systému zaviesť solidaritu.
Či peňazí bude viac, sa ukáže. Keďže sa v nasledujúcich rokoch počíta s rastom miezd i zamestnanosti, ministerstvo financií očakáva, že sa zvýšia aj príjmy samosprávy. Nepriamym dôsledkom zmeny bude tlak na to, aby sa obce, najmä tie malé, zlučovali. Očakáva sa, že vývoj k tomu povedie, aj keď to nebude ľahké. Mnohí si totiž pamätajú "násilné" zlučovanie obcí začiatkom 70. rokov.
Na sneme Združenia miest a obcí Slovenska koncom minulého týždňa delegáti vládu ostro kritizovali a vypískali premiéra. "Mestá a obce majú za sebou najťažší rok od roku 1990," vyhlásil šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Premiér Dzurinda pripúšťa problémy, ale bez nich to podľa neho nejde. "Je tu prirodzené napätie a prirodzený tlak. Oni (starostovia) chcú viac peňazí a ja chcem viac efektívnosti," povedal.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.