jeho grécka časť do únie pod tieňom. Sklamanie nad tým, že väčšina cyperských Grékov hlasovala v referende proti plánu, vyjadrili aj Spojené štáty.
Verheugen v ostrej kritike vlády gréckeho Cypru uviedol, že výsledky referenda zbytočne skomplikujú vzťahy EÚ s Tureckom, únia však bude hľadať spôsoby ukončenia ekonomickej izolácie severnej tureckej časti ostrova. "Politická škoda je veľká," vyhlásil Verheugen pre nemeckú televíziu ARD s tým, že "nad členstvom Cypru (v EÚ) teraz visí tieň". Komisár neočakáva v blízkom čase žiadnu novú iniciatívu pre opätovné zjednotenie ostrova.
Ako dodal, predložený návrh OSN je najlepším možným výsledkom doterajších rokovaní. "Nie" cyperských Grékov znamená, že do EÚ vstúpi 1. mája len grécka časť, čo chceli EÚ, OSN a Spojené štáty odvrátiť. Verheugen neočakáva uznanie severného Cypru ako samostatného štátu. Ako poznamenal, vyžiadalo by si to rezolúciu OSN, no takýto pokus by pravdepodobne vetovalo Rusko. Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana vyjadril nad hlasovaním cyperských Grékov hlboké sklamanie. "Naopak, obyvatelia severnej časti Cypru urobili odvážne rozhodnutie pri hlasovaní 'áno'. Ponechali otvorenú možnosť pre budúcnosť a pre riešenie," uviedol Solana.
Autor: Berlín/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.