Wisse Smitovou (35). Po tom, čo uzavreli manželstvo na matrike pred starostom Delftu, nasledoval cirkevný sobáš v chráme Oude Kerk, na ktorom bolo prítomných 1400 hostí.
Okrem celej holandskej kráľovskej rodiny boli na svadbe prítomní nórsky kráľovský pár - kráľ Harald V. s kráľovnou Sonjou a finančník George Soros, zamestnávateľ nevesty. (Mabel pracuje ako šéfka inštitútu Georgea Sorosa Open Society so sídlom v Bruseli. Na ceste z Haagu do Delftu pár pozdravovali stovky nadšencov na uliciach. Delft je úzko spätý s dynastiou Oranžských. Hrobka katedrály je totiž posledným miestom odpočinku takmer všetkých panovníkov holandského kráľovského dvora. Naposledy do hrobky uložili telesné pozostatky bývalej kráľovnej Juliany - matky súčasnej holandskej panovníčky.
V okamihu, keď povedal svoje áno, stratil princ Johan Friso, číslo tri v poradí na holandský trón, nástupnícke práva. (Prvým v poradí je jeho najstarší brat korunný princ Willem-Alexander a jeho nedávno narodená dcéra Amalia). Holandská vláda totiž odmietla dať súhlas k manželstvu kvôli tomu, že Mabel a Johan Friso ich najskôr neinformovali o bývalom vzťahu Mabel s drogovým dílerom Klaasom Bruinsmom. Médiá dokonca priniesli správy, ktoré boli v protiklade s Mabelininými vyhláseniami, o "nevinnosti tohto vzťahu." Pár sa však aj napriek škandálu chcel zosobášiť. Johan Friso si ponechá titul princ Oranžský-Nassau. Mabel ostáva bez akéhokoľvek titulu a ich deťom by mali priznať titul vojvoda a vojvodkyňa. Pár sa chce po svadbe presťahovať do Londýna.
Foto: ČTK/AP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.