"cudzej" krvi, jeho zvolenie sa okrem bratislavskej centrály HZD a rodného Poltáru najviac oslavovalo až pri Jadranskom mori! Správa o zvolení I. Gašparoviča totiž vyvolala nadšenie medzi jeho príbuznými v chorvátskej vieske Grižlan. Miestne noviny dokonca napísali, že "Chorvát Ivan Gašparovič bude viesť Slovensko", pričom najvyššie vládne kruhy v krajine sa spoliehajú na to, že "ich" prezident sa prihovorí v EÚ za čo najskorší vstup Chorvátska do tohto spoločenstva. Aspoň tak to v nedeľňajšej politickej relácii TV Záhreb Meridian 16 povedal poradca chorvátskeho prezidenta Stepana Mesiča Ivica Maštruko.
"Sledoval som túto reláciu a bol som veľmi prekvapený. Po rozhovore s Ivicom Maštrukom išla reportáž z dedinky Grižlan, ktorá sa nachádza pri meste Crikvenica. Ukazovali obyvateľov a medzi nimi bola aj Anica Lutišičová. Tá im hovorila, že s veľkým napätím sledovali naše voľby prezidenta, a keď sa dozvedeli, že ich vyhral Gašparovič, vypukli také veľké oslavy, že ich v tej dedine ešte nikdy nezažili. Všetci boli šťastní, lebo dedko a babka Ivana Gašparoviča sú pôvodom z dedinky Triblje a Grižlan a v roku 1918 sa presťahovali do Bratislavy," povedal nám bývalý bosniansky novinár Kudra Šemsudin, ktorý už 10 rokov žije v Košiciach.
Aj on zostal po zhliadnutí relácie dosť prekvapený, keďže o takomto Gašparovičovom rodokmeni počul prvýkrát. Stará matka Anicy Lutišičovej Margaréta Bolješičová bola sestrou babky budúceho slovenského prezidenta Agny. Tá sa vydala za Tomu Gašparoviča a krátko po svadbe sa odsťahovali na Slovensko. Jeden z ich potomkov bol aj otec Ivana Gašparoviča.
"Anica potom ukázala reportérom fotku, na ktorej je trojročný Gašparovič a hovorila im, že patrí k jej najdrahším. Všetci tí obyvatelia hovorili, akí sú naňho pyšní, že to dotiahol na predsedu NR SR, profesora na univerzite a teraz aj na prezidenta. Prstom ukazovala aj dom, v ktorom žila Gašparovičova babka Agna," dodal K. Šemsudin.
Podľa Gašparovičovho tajomníka Ivana Grapu sa aj oni dozvedeli o tejto reportáži v chorvátskej televízii a zaujali ich najmä oslavy, ako aj pasáž s jeho fotkou. "Je to veľmi milé. Pán Gašparovič rozpráva veľmi dobre po srbochorvátsky a aj mne hovoril, že má v tej oblasti nejakých predkov. Pokiaľ viem, ich rodina žije na Slovensku už od roku 1918. Nevylučuje však, že sa tam možno pôjde pozrieť, ak bude napríklad na návšteve v Chorvátsku. Dostali sme veľmi obsiahly list od chorvátskeho prezidenta, kde nám vyjadril svoju podporu."
Aj oslavy v chorvátskom Grižlane ako aj v jeho rodisku v Poltári sú podľa I. Grapu dôkazom toho, že I. Gašparovič nie je nejaký umelo vytvorený politik, ale človek, ktorého majú ľudia radi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.