Je ním zrejme Ján Manica, ktorého súd viní aj z manipulácie s prísne tajnými spismi. V novembri prevzal od vojenskej prokuratúry sťažnosť pre porušenie zákona, o ktorej mal súd rozhodnúť do troch mesiacov. Mal ju zapísať do registra a odovzdať senátu, čo neurobil.
"Spis bol doručený kuriérom a osoba, ktorá si ho prevzala, si ho uložila v skrini a nechala ho tam do 5. marca 2004," hovorí predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín. Počínanie pracovníka súdu označil za totálnu nezodpovednosť a "disciplinárne previnenie", úmysel v ňom ale nevidí.
Karabín podá návrh na Manicovo disciplinárne stíhanie. Ako trest pripadá do úvahy aj prepustenie zo štátnej služby, Karabín ale nechcel prezradiť, aký trest navrhne. Manica o prípade nechcel hovoriť vôbec. "Je mi ľúto, ale nemôžem vám k tomu nič povedať."
Kuriérom bol vojenský prokurátor Rostislav Vido. Osobne spis odovzdal na podateľni, odkiaľ ho neskôr údajne Manica vyzdvihol a schoval. "S pánom Manicom som sa stretol až na prelome marca a apríla," spomína Vido. O prípade sa informoval, lebo bolo po zákonnej lehote a nič nové o ňom nevedel. "Za tú dobu, ktorú mám možnosť tieto veci robiť, sa mi to ešte nestalo," čuduje sa Vido. Podľa neho Manica najskôr o spise vôbec nevedel, neskôr bol prekvapený.
Objavili sa informácie, že prípad už vyšetruje polícia, Karabín ale o ničom takom nevie. Sám podnet nepodal, lebo u Manicu nezistil zámer. Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič tiež o prípadnom vyšetrovaní v tejto konkrétnej kauze nič nevedel.
* * *
Kauza Katrim-Stella
V roku 1995 sprostredkovala firma Katrim-Stella štátu nákup stíhačiek MiG-29. Rusko nimi malo ešte za vlády Vladimíra Mečiara splatiť časť svojho dlhu. Sporný je dodatok k zmluve o vyplatení provízie za sprostredkovanie obchodu. Vtedajší náčelník Generálneho štábu Marián Mikluš však dal časť odmeny vyplatiť - štát to stálo 61 miliónov korún, čo bolo 40 percent z výšky provízie.
Katrim Stella žiadala neskôr vyplatiť aj zvyšok a svoju pohľadávku presunula na americkú firmu USB. O tejto transakcii už rozhodovala vláda Mikuláša Dzurindu v septembri 2000. Trestné stíhanie prebiehalo voči funkcionárom, ktorí nariadili vyplatenie časti odmeny. Najvyššie postaveným bol práve Mikluš.
Dva súdy rozhodli v prospech Mikluša a jeho kolegov, proti čomu podala prokuratúra sťažnosť pre porušenie zákona. O nej Najvyšší súd pre pochybenie pracovníka nestihol v trojmesačnej lehote rozhodnúť, platia teda predchádzajúce rozhodnutia nižších súdov.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.